Asia aikasen oikein, mutta paikallista kertomaa vähän lisänä. Murhaajat olisivat olleet porilaisia punakaartilaisia, jotka olivat vetäytymässä kohden Pietaria ja olivat Utissa tuolloin. Yksi ilmiantaja joka Hirtettiin vappuna 1918 Myllykoskella aseman pihakoivuun. Roikkui siinä viikon, josta isotätini (s.1912) kertoi, että muistaa vieläkin narinan, kun heilui tuulessa siinä oksassa.
Toinen aikalaiskertomus muisti taas, että Niemi ja Sutela päättivät palata mökkiin hakemaan unohtuneita vaatteitaan muiden varoitteluista huolimatta.
Yksi kertoma sanoo heidän todenneen, että eihän ne tuttuja ammu. Mikä viittaisi mukana olleen punaisten puolella tuttujakin tai sitten he vain olettivat asian olleen niin.
Tässä piilopirtti Haukkasuon etelälaidalla vielä vuonna 2008
Ei oikeaan, ei vasempaan, vaan eteen eestä Suomenmaan.