Talvi- ja jatkosodan vapaaehtoinen Orvar Nilsson

Keskustelua Suomen sotahistoriasta

Moderator: Juha Tompuri

Post Reply
User avatar
smokeball
kenr, vr2
kenr, vr2
Posts: 4444
Joined: Sat Nov 10, 2007 19:12
Location: Lappi

Talvi- ja jatkosodan vapaaehtoinen Orvar Nilsson

Post by smokeball »

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2008 ... 43927.html
Suomen torjuntataisteluiden ruotsalaisasiantuntija on kuollut

Image

Talvi- ja jatkosodan vapaaehtoinen, ruotsalainen everstiluutnantti Orvar Nilsson on kuollut sunnuntaina 89-vuotiaana kotimaassaan. Nilsson kuoli kotikaupungissaan Halmstadissa.

Nilsson nousi 1990-luvun alussa Ruotsin vapaaehtoisten keulahahmoksi Svenska Finlandsfrivilliga -veteraaniyhdistyksen puheenjohtajana. Hän on ratkaisevalla tavalla vaikuttanut siihen, että Ruotsissa nykyisin ymmärretään talvi- ja jatkosodan torjuntojen merkitys myös Ruotsille ja ruotsalaisille.

Tämä sai viralliset muotonsa kun kaksi Ruotsin pääministeriä, Carl Bildt vuonna 1994 ja Göran Persson vuonna 2004 kiittivät Suomea ja sen sotilaita siitä, ettei Ruotsi saanut Neuvostoliittoa rajanaapuriksi vuonna 1944.

Ruotsissa oli vuosikymmeniä pidetty Suomen rintamilla taistelleita vapaaehtoisia lähes natseina. Nilssonille oli siksi kaikkien toiveiden täyttymys, kun kuningas Kaarle XVI Kustaa laski seppeleen Suomen puolesta kaatuneiden ruotsalaisten vapaaehtoisten muistokivellä Hietaniemen hautausmaalla virallisen vierailun alkajaisiksi elokuussa 2003. Nilsson seisoi tuolloin asennossa Tarja Halosen hänelle luovuttama toisen luokan vapaudenristi rinnassa.

YLE Uutiset
Viro, Aunus, Karjalan kaunis maa, yks suuri on Suomen valta.
Ylituubamestari Image

User avatar
roger67
sotvm4
sotvm4
Posts: 536
Joined: Sat Jun 23, 2007 20:59
Location: Norge

Re: Talvi- ja jatkosodan vapaaehtoinen Orvar Nilsson

Post by roger67 »

Täällä norjassa oli 19.12 ensi-ilta Max Manus elokuvalle. Max oli vapaaehtoisena suomen talvisodassa josta elokuvakin alkoi. Kun saksalaiset miehitti norjan 9.4-40 niin Max sekä muutamat muut rupesivat vastarintaan. Gestapo nappasi Maxin aika aikaisin, mutta tämä pääsi karkuun ja meni skotlantiin jossa sai kommando koulutuksen jonka jälkeen palasi osloon räjäyttelemään saksalaisten laivoja ym.

Ihan mielenkiintoinen filmi jossa tämä Max tosiaan sanoi että hän häpesi olla norjalainen kun hän vertasi saksaisten norjan valloitusta talvisotaan ja suomalaisten sisukkuuteen :roll:

Tässä traileri elokuvaan (huom. erikoinen suomi kp) http://www.filmweb.no/template/componen ... ultralarge

Post Reply

Return to “Suomen sotahistoria”