Page 1 of 1

Kansallisarkiston uusi kirja, ev Seberin kohtalo selvinnyt

Posted: Tue Mar 16, 2010 17:33
by Carl-Fredrik Geust
Kansallisarkiston uusi artikkelikirja "Sotatapahtumia, internointeja ja siirto sodanjälkeisiin oloihin" on nyt luettavissa netissä pdf-muodossa (ks http://www.arkisto.fi/fi/palvelut/julka ... nografiat/; luettelon viimeinen julkaisu). Kirjassa on mm. venäläisen tutkijan Vasili Hristoforovin artikeli ev Carl Seberistä (ilmavoimien komentaja 1918). Seber toimi jatkosodan aikana Abwehrissa (Saksan tiedustelu- ja vastavakoiluorganisaatio), ja joutui venäläisten pidättämäksi Berliinissä kesällä 1945, ja vietiin Moskovaan missä hänet sittemmin teloitettiin (ks kirjan sivut 254-263).

Seber rehabilitoitiin1999 "kuoleman jälkeen". Kirjassa on muitakin mielenkiintoisia artikkeleita, mm. internoidusita naisita ja lapsista 1945-1947. saksalaisen omaisuuden takavarikoinnista sodan jälkeen, Saksan Punaisen Ristin ja saksalaisen rintamayliopiston toiminnasta Lapissa, Leinon vangeista jne.

Carl-Fredrik Geust

Re: Kansallisarkiston uusi kirja, ev Seberin kohtalo selvinnyt

Posted: Tue Mar 16, 2010 21:32
by Juha Tompuri
Kiitoksia vinkistä, täytyypä perehtyä asiaan.

t: Juha

Re: Kansallisarkiston uusi kirja, ev Seberin kohtalo selvinnyt

Posted: Tue Mar 16, 2010 22:14
by Carl-Fredrik Geust
Antamani http-osoite (joka oli kylläkin kopioitu suoraan ko siviun osoitteesta) ilmeisesti ei aina vie suoraan ko. hakusivulle, vaan sivulle missä pitää valita Julkaisut, ja sitten B. Monografiat, joiden pitkässä luettelossa ko uusi kirja on viimeisenä.
cfg

Re: Kansallisarkiston uusi kirja, ev Seberin kohtalo selvinnyt

Posted: Tue Mar 16, 2010 22:23
by Tulenjohtomies