Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Yleinen keskustelu aseista ja asekeräilystä.
Post Reply

Hintakehitys trendi

Hinnat halpenevat
13
59%
Hinnat säilyvät
5
23%
Hinnat nousevat
4
18%
 
Total votes: 22

User avatar
Rokka
kenr, vm2
kenr, vm2
Posts: 2084
Joined: Wed Oct 25, 2006 12:01
Location: Etelä-Karjala

Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by Rokka »

Tuossa olen seurannut huuto.netiä jos vuosia, siellä aiemmin myytyjen pistooleiden hinnat ovat olleet hieman korkeammat kuin "vapaillamarkkinoilla" esim. P08 on ollut ennen tämän syksyn tapahtumia mielestäni ei numerotarkkana 350-450 euroa, nyt niitä mielestäni meni 300-400 euron hintaan jo numerotarkkoinakin ?

Lupien saaminenhan on hankaloitunut ja ilmeisesti pelko kokonaan aseiden lupapolitiikan muuttumisesta ajaa ihmisiä myymään ja ostajia on enää vaikea löytää ?

...vai onko huomioni virheellinen...

- j o n i -
"Olen käyttänyt 90 % rahoistani viinaan ja naisiin. Ja loput olen tuhlannut."

User avatar
smokeball
kenr, vr2
kenr, vr2
Posts: 4444
Joined: Sat Nov 10, 2007 19:12
Location: Lappi

Re: Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by smokeball »

Vaikea sanoa, miten käy. Oma veikkaus on, että tavara alkaa 'jalostua' jollakin tavoin. Parempien aseitten hinnat voivat vaikka noustakin ja sekalainen rompe halpuu - jopa dekonakin. Ja tietysti tavara alkaa siirtyä vieraille maille. :?
Viro, Aunus, Karjalan kaunis maa, yks suuri on Suomen valta.
Ylituubamestari Image

wikke
res vänr
res vänr
Posts: 773
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:36

Re: Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by wikke »

Voisi kuvitella että ainakin käyttö kamppeet halpenee, ja ei niin tuhannen vakavaan ammuntaan tarkoitetut vehjekset senkin edestä.

User avatar
Klpro
vääp
vääp
Posts: 239
Joined: Sun Jul 15, 2007 21:00
Location: Sillan takana ja heti radan vieressä..

Re: Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by Klpro »

Muutama kauppias on valitellut varastojen seisovan paikoillaan. Eli hintatason laskua veikkaan. Toki arvokkaat keräilyvärkit ovat asia erikseen, niitähän ei tehdä uusia.
Muista Kollaa ja Raatteentie!

NRA of Finland

User avatar
monni
vääp
vääp
Posts: 274
Joined: Sat Oct 21, 2006 14:47

Re: Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by monni »

No ei tässä varmaan kukaan ole sen takia omiaan myymässä että lupien saanti hankaloituu ??

Vaikea sanoa mihin suuntaan mennään. Omaan seuraan on kiinnostus vaikuttanut kasvavalta! Radalla on ruvettu käymään tämän "virallinen kakskertaa kk käynnin" myötä. Päiväkirjoja pidetään ja tulosliuskat tallennetaan arvokkaana todistusaineistona mappiin. Uusiakin kasvoja on tullut! Valitettavasti monellakaan muulla seuralla ei ole rataolosuhteita tähän.

Tuntuu kyllä epäreilulta tämä 10 vuoden määräaikainen lupa.
Esim itse mielelläni vaihtaisin nykyisiä nuorempana hankittuja halvempia pistooleja elintason myötä parempiin. Mutta lupaehdot menis nyt sitten siinä samalla huonommiksi. Ehkä käytän sen rahan ja teetätän asesepillä laukasun parannuksen ym.. mistäs sen tietään vaikka seuraavan 10 vuoden sisällä päätetäänkin ettei enää myönnetä uusia pistoolilupia -> määräaikaiset menee umpeen.

Epäilen että just halvemman pään käytetyt pistoolit ei käy kohta kaupaksi, kun uusia lupia ei myönnetä samaan tahtiin. Lieveilmiönä tullaan näkemään kasvaen se mitä tapahtuu jo nyt. Huutonetissä myydään joka viikko useitakin dekopistooleita. JA joka kerta menee kaupaksi! Siinähän sitä on tilastotieteilijöillä laskemista montako promillea niistä vielä avataan. Pahimmillaanhan tässä Jan Badet sun muut virkamiehet tekee sellasen kohtalonkierteen että pistooliammunta romahtaa hyvinkin lyhyessä ajassa. :?:

Bushmaster
sotvm3
sotvm3
Posts: 559
Joined: Sun Oct 29, 2006 0:53

Re: Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by Bushmaster »

monni wrote:Huutonetissä myydään joka viikko useitakin dekopistooleita. JA joka kerta menee kaupaksi! Siinähän sitä on tilastotieteilijöillä laskemista montako promillea niistä vielä avataan. Pahimmillaanhan tässä Jan Badet sun muut virkamiehet tekee sellasen kohtalonkierteen että pistooliammunta romahtaa hyvinkin lyhyessä ajassa. :?:
Puhutaan vähintään useista prosenteista rekottujen aseiden kohdalla. Tappi piippuun ja isuritilaan vähän hitsiä on deko, jota etenkin ulkomaalaiset mm. britannian suunnalla kuolaavat Isolla Rahalla. Onkin syytä pelätä, että laillinen dekoamiskäytäntö muuttuu aseiden lukko-osien yhteenhitsaamiseen.

User avatar
G3
sotvm6
sotvm6
Posts: 400
Joined: Sat Apr 01, 2006 1:54
Location: Pirkanmaa, Pohjois-DDR
Contact:

Re: Pistooleiden hinnan kehitys 2008- (äänestys)

Post by G3 »

Elite Argom wrote:Puhutaan vähintään useista prosenteista rekottujen aseiden kohdalla. Tappi piippuun ja isuritilaan vähän hitsiä on deko, jota etenkin ulkomaalaiset mm. britannian suunnalla kuolaavat Isolla Rahalla. Onkin syytä pelätä, että laillinen dekoamiskäytäntö muuttuu aseiden lukko-osien yhteenhitsaamiseen.

Jos deko vaatimuksien kiristämisellä säilytetään järkevä(siis viranomaisten asteikolla) suhtautuminen toimiviin aseisiin niin antaa kiristyä vaan!
In a world of compromise, some don´t.

WE CON THE WORLD

Post Reply

Return to “Yleinen asekeskustelu”