Page 1 of 1
OPEL MAULTIER RAKETINHEITIN
Posted: Sun Jul 02, 2006 18:34
by Sturmmann
Alla olevassa kuvassa on raketinheitin asennettu ½-telaalustalle, jossa ei mielestäni ole Saksalainen heitin, vaan olisiko tuo sotasaalista. alimmaisessa kuvassa on perus Saksalainen Panzerwerfer 42 Opelin Maultierilla.

Posted: Wed Jul 05, 2006 2:28
by Sturmmann
Sherman Calliope olikin sitten tämän näköinen!

Somua
Posted: Wed Jul 05, 2006 18:43
by Rami Soininen
Tervehdys Sturmann,
Yllä oleva laite on virallisesti: 8cm Raketen-Vielfachwerfer auf fahrgestell Somua MCL(kennummer S 303Cf). Raketinheitin on saksalaisten tekemä kopio neuvostolaisista BM8- ja BM13-raketinheittimistä. Alusta on ranskalainen Somua puolitelavaunu.
Vaunu kuuluu 21.Panssaridivisioonaan. Tämän divisioonan kalustoon kuului lukuisa määrä erilaisia vaunuja, jotka olivat kuuluneet aiemmin Ranskan armeijalle. Näiden vaunujen alustalle rakennettiin erilaisia tykki,heitin/vast. "viritelmiä".
Posted: Tue Jul 11, 2006 8:55
by Juha Tompuri
Sturmmann wrote: Ei tuo ensimmäisen viestin heitin kamalasti mielestäni muistuta Venäläistä?
No...rippuu katselukulmasta ja onko ajatus ampua raketit kiskoilta vai kiskojen "kevennysreijistä"
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... a926509ac6
t: Sven
Posted: Tue Jul 11, 2006 11:30
by Sturmmann
Herran jestas sentään! Tarkoitin lähinnä että heitin ei MUISTUTA venäläistä! En puuttunut mihin siihen laitetaan nuo hemmetin raketit!
Eli paljon Saksalaiset saivat sotasaaliikseen Venäläistä Katyushan rakettia, jotta he ovat valmistaneet niille soveltuvan ampuma-alustan? Valmistettiinko sitten Saksassa kenties Katyushaan käypää rakettia?
Alla kuva tuosta Somuan päälle tehdystä heittimestä ja huomatkaa noilla vaunumiehillä on rynnäkkötykkimiesten uniformut?

Posted: Sun Jul 16, 2006 23:04
by Juha Tompuri
Sturmmann wrote:Herran jestas sentään! Tarkoitin lähinnä että heitin ei MUISTUTA venäläistä!
Hmmmm....
Venäläinen raketinheitin lienee terminä tarkkuudessaan samaa luokkaa kuin
Suomalainen laiva tai
Saksalainen lentokone
Itse asiassa 8cm Raketen-Vielfachwerfer muistuttaa kohtuulisen paljon esikuvaansa BM-8:aa.
t: Sven
Posted: Sat Jul 29, 2006 21:42
by Juha Tompuri
Tämän sivuston mukaan (mikäli ymmärsin oikein) niitä heittimiä valmistettiin 13, joista 12 jaettiin joukoille.
Raketteja saksalaiset valmistivat tekemiinsä heittimiin 15000 kpl.
t: Sven