Page 1 of 1

"Sinetöity" Parabellum

Posted: Fri Jun 06, 2008 13:41
by riude
Hypistelin tänään aika siistikuntoista ja mielenkiintoista bellumia.
-Nro tarkka Erfurt, militäärimalli vuodelta 1918
-srno: 35xx ja "n"
Mielenkiintoiseksi sen tekee pyöreä lyijy sinetti, joka oli roikkuu valkoisessa puuvillanyörissä "perälaudan kiinnityslenkissä". Vai miksi sitä ylempää kiinnityspistetä pitäisikään kutsua?

Sinetti on vajaan sentin halkaisijaltaan.
Toisella puolella on kaunokirjain-tyylinen teksti H.S tai S.H, en nyt muista.
Olisiko sinetin kiinnittäjän/tarkastajan nimikirjaimet?
Toisella puolella on suojeluskunnan S logo. Ei kuitenkaan sellainen jossa on havut yläpuolella, vaan S:n molemmin puolin kahdet tai kolmet viivat.
Sekavasti selitetty mutta olettaisin teidän ymmärtävän.

Kiinnostus heräsi, että ovatko kaikki bellumit olleet tuolla tavalla sinetöityjä, ja minkä verran niitä vielä on liikenteessä joissa sinetti on tallessa?
Voisi kuvitella että muitakin kohtia aseesta on ollut sinetöitynä kuin tuo perälaudan kiinnitys?

Posted: Tue Jun 10, 2008 13:24
by Sturmmann
Sen verta voin itse sanoa että en ole nähnytkään koskaan kuvailemaasi sinettiä, niin siksi kait muutkin ovat hiljakseen. Voihan kyseessä olla jokin paikallisen sähköyhtiön tms. sinetti? Aseita on ennen ollut hyvinkin erikoisilla instannseilla. Postinkantajista lähtien.

Posted: Wed Jun 11, 2008 19:11
by riude
Noniin, tälläinen:

Image
Image

Posted: Thu Jun 12, 2008 4:27
by Wittmann
En ole koskaan nähnyt. Kiinnitys tapa ei oikein suosi "pitkää käyttöä". Mielenkiinnolla odotellaan, jos joku tietää.

Posted: Thu Jun 12, 2008 12:18
by riude
Mutta eikös tuo =S= ole kuitenkin eittämättä suojeluskunnan merkintä?
Jossain, en vaan saa päähäni missä samanlaisen olen nähnyt.

Posted: Thu Jun 12, 2008 12:25
by smokeball
Kyllä minäkin tuon Helsingin Suojeluskuntapiiriksi tulkitsisin. Kaverilla on metsästyshatussa vanha sk:n messinkinen S, jonka muoto on aika sama kuin tuon sinetin. :miettii:

Posted: Thu Jun 12, 2008 16:32
by riude
riude wrote:Mutta eikös tuo =S= ole kuitenkin eittämättä suojeluskunnan merkintä?
Jossain, en vaan saa päähäni missä samanlaisen olen nähnyt.
No nytpä sain, esim. 28-30 pistimen väistimeen se on lyöty.

Posted: Thu Jun 12, 2008 17:20
by Wittmann
Toi, että se on irtosinetti, niin haisee nenään. Jos se olisi meistattu aseeseen, niin tulkitsisin myös Helsingin Suojeluskuntaan.