Page 1 of 1
Czech pilots in RAF service
Posted: Wed Aug 03, 2011 21:31
by High Power
Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Fri Aug 05, 2011 1:01
by Ivan Orav
Tästä on myös elokuva,otsikkoa en muista, en saa myös mennä kaapia penkomaan, vaimo nukku

Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Fri Aug 05, 2011 9:43
by Sapööri
Ivan Orav wrote:Tästä on myös elokuva,otsikkoa en muista, en saa myös mennä kaapia penkomaan, vaimo nukku

Pilviin piirretty. Erinomaisia lentokohtauksia ja muutoinkin filmi on varsin hyvä.
Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Fri Aug 05, 2011 19:10
by High Power
Jees ja kiitos! Täytyypi 'metsästellä' kyseinen elokuva jostakin!!
Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Fri Aug 05, 2011 20:09
by Tulenjohtomies
Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Fri Aug 05, 2011 20:46
by High Power
Juu, mutta taisivat nämä kaksi filmiä nyt kuitenkin erota hieman toisistaan. Jälkimmäinen taitanee olla
ns. rakkaustarina...

Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Fri Aug 05, 2011 23:32
by Sapööri
No joo, on siinä vähän romantiikkaakin, mutta varsin hyvin tehtynä, ei törkeästi päälleliimattuna. Ei se ole mitään hollywood-nyyhky-oksetusosastoa ála Pearl Harbor.
Ja lentokohtaukset edelleen erinomaisia.

Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Sat Aug 06, 2011 9:21
by Seppo Jyrkinen
Sapööri wrote:Ja lentokohtaukset edelleen erinomaisia.

Jos tarkoitit "Pilviin piirretty" elokuvaa, niin allekirjoitan. Parhaita lentokohtauksia mitä olen nähnyt; niistä tulee mieleen, että "tuossa ihan oikeasti lennetään" kun monessa muussa filmissä "esitetään lentämistä". Hyvin tunnetut "Taistelu Enlannista" ja "Tora, Tora, Tora" jäävät kirkkaasti heikommiksi.
Olen ihmetellyt tuota rakkaustarinoitten ymppäämistä sotaelokuviin. Syynä lienee "markkinavoimat". Valtaosa elokuvista kun tehdään nuorisolle ja kassa kilisee tuplaten jos saliin marssii tyttö ja poika käsi kädessä. Kumpikin saa omansa.
Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Sat Aug 06, 2011 12:30
by igorrock
Olen ihmetellyt tuota rakkaustarinoitten ymppäämistä sotaelokuviin.
Nuo "rakkaustarinat" kun ovat osa ihmisen arkea. Aika usein ilmasotaa käsittelevissä käännöskirjallisuudessa puhutaan myös tyttöystävistä ja puolisoista. Ne joko ovat jo olemassa tai sitten löytyvät sodan aikana. Ja kannattaa myös muistaa että nämä elokuvat tehdään ns. suurelle yleisölle joita ei niin tavattomasti kiinnosta se onko lentäminen kuvattu oikein, se kun on vain kehystä varsinaiselle juonelle.
Eli käytännössä valtaosa elokuvien yleisöstä ei siis ole ilmataistelu-friikkejä.

Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Sat Aug 06, 2011 16:14
by mosu
Englantilaiset keräsivät varsin kansainvälisen porukan riveihinsä Ranskalaiset eivät tainneet olla pienempiä ryhmiä. Vaikka nahinovatkin brittien kanssa Uudella Mantereella

Re: Czech pilots in RAF service
Posted: Wed Oct 26, 2011 21:06
by wikke