Krinkov

Keskustelua venäläisestä/neuvostoliittolaisesta militariasta
Post Reply
User avatar
J
luutn
luutn
Posts: 1084
Joined: Mon Jun 19, 2006 19:01
Location: Karjala

Krinkov

Post by J »

Mistä tulee aks-74U:n nimitys krinkov? Liekkö jenkkien keksimä juttu, yheltä ryssältä kysyin niin sanoi ettei krinkov ainakaan venäjää ole.
VRV - J
- kuinka lakkasin olemasta huolissani ja opin rakastamaan pommia -

Kmikko

Re: Krinkov

Post by Kmikko »

J wrote:Mistä tulee aks-74U:n nimitys krinkov? Liekkö jenkkien keksimä juttu, yheltä ryssältä kysyin niin sanoi ettei krinkov ainakaan venäjää ole.
Eräs tarina nimestä on samanlainen kuin "sotkalla". Jenkkipojan lausahdus, joka juuttui aseelle nimeksi. Todenperästä ei ole tietoa.

LV
kenrmaj
kenrmaj
Posts: 1609
Joined: Thu Nov 08, 2007 0:25

Re: Krinkov

Post by LV »

Ainakin pienen nettiselailun jälkeen tulin myös siihen tulokseen että Krinkov on täysin stetsonista vedetty nimi. Kannattaa siis varmaan jatkossakin välttää nimitystä.

User avatar
HL/A
kenr, vr2
kenr, vr2
Posts: 3500
Joined: Tue Dec 23, 2008 15:40
Location: Salpalinja

Re: Krinkov

Post by HL/A »

Taas tätä osastoa päässyt foorumille :evil:

Kiitos ylläpidolle että roskaviesti poistettiin ripeästi :D
Last edited by HL/A on Sat Feb 14, 2009 18:01, edited 1 time in total.
Tutkimattomat ovat ihmismielen tiet ja ymmärrys usein niin heikko.

User avatar
Komendantti
komendantti
komendantti
Posts: 2682
Joined: Wed Oct 17, 2007 10:19
Location: Etelä-Suomen Sotilaslääni
Contact:

Re: Krinkov

Post by Komendantti »

LV wrote:Ainakin pienen nettiselailun jälkeen tulin myös siihen tulokseen että Krinkov on täysin stetsonista vedetty nimi. Kannattaa siis varmaan jatkossakin välttää nimitystä.
Kyllä, ja noin juuri moni muukin väittää:

"According to the last Guns & Ammo special edition on "Weapons Of The War On terror" I read, the nickname "Krinkov" was apparently concocted by some gun-magazine writer. It has never been used in the Russian military, or anywhere else in the "real" world. The term for the "shorty" AK-74 in the Russian military (and elsewhere) is the AK-74SU. Period. Dot."

Kannattanee siis tosiaankin unohtaa nämä ameriikkalaisharrastelijoiden mielellään viljelemät ja paremmin omiin suihinsa sopivat nimikkeet.
"Sotataidon huippu ei ole sadan voiton saavuttaminen sadassa taistelussa, vaan vihollisen kukistaminen ilman taistelua."
"Tunne itsesi ja tunne vihollinen, niin sadassakaan taistelussa et ole vaarassa."
– Sun Tzu

wikke
res vänr
res vänr
Posts: 773
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:36

Re: Krinkov

Post by wikke »

HL/A wrote:Taas tätä osastoa päässyt foorumille :evil:
Tällä kertaahan tuohon liittyi aseetkin. :-D Joskus tullut tuota nimitystä pähkäiltyä. Nooh, AKSU helpompi lausuakkin... :)

User avatar
Komendantti
komendantti
komendantti
Posts: 2682
Joined: Wed Oct 17, 2007 10:19
Location: Etelä-Suomen Sotilaslääni
Contact:

Re: Krinkov

Post by Komendantti »

Venäläisillä itsellään on AKS-74U:lle oma aivan epävirallinen lempinimensä: "ксюшка" eli ksjushka, joka tulee aseen kirjamista [(a)ks-ju:], ja siihen liittyvä -shka -pääte on puolestaan aivan tavallinen monissa venäläisissä lempiminissä.

Jos ko. aseen nimi on jollekin jostain syystä liian hankala sanottavaksi, niin älköön siis sanottako "Krinkov", vaan "Ksjushka". 8)
"Sotataidon huippu ei ole sadan voiton saavuttaminen sadassa taistelussa, vaan vihollisen kukistaminen ilman taistelua."
"Tunne itsesi ja tunne vihollinen, niin sadassakaan taistelussa et ole vaarassa."
– Sun Tzu

Post Reply

Return to “Venäläinen militaria”