Kyse on nl 30/40 luvun nahkaisista hukkaremmeistä(yleensä vaaleaa nahkaa/laivasto musta),vihr. kankaasta nahkavahv.olevat on kai peruskunnostuks.tulleita 60-70 luvulla.Noita hukkarem.on hieman eri versioita:vyöhön tulevalla lenkillä jonka toisessa päässä koukku haka,käänteet niitillä tai 2 yhdistetty tai ommeltu yhteen,2 erilaisella tavalla.Myös malli jossa on kahvan kiinnitykseen tuleva pää solki kiinnitteinen,mm.vottosella tuollainen hihna /tt-33 myynnissä,onkohan erityisesti tt malli,sopii hyvin kahvan kiinnitykseen?
Itsellä on 40 leimattu nagant kotelo jonka mukana tuli remmi jossa kummassakin päässä on koukku/haka,toisen pään kiinnitys vyöhön vaatii oman kulkusen jossa rengas,tai yleisimmin x vyö m/32 johon hakan saa kiinni olka hihnan solkeen tai kotelon vyö renkaaseen. On myös tt-kotelo jossa lipasta vasten reikä ja jossa selvästi näkee hakasen kiinnitysjäljen.
Samanlainen remmi on käytetty ven karttataskussa(30-luku),tosin n.9cm pitempi ja reka 65 tt-kotelon kantohihnana,tosin se on tällöin kainakotelo,panssari vaunussa? Näitä erilaisia variaatioita näkyy kuvissa tt/nagant,onko kellään tietoa tai osoitetta josta löytyis tietoa mallikohtaisista remmeistä tai valmistus ajankohdasta?
Minkälaisia löytyy foorumilaisilta?(KUVIA!)
Nagant/tt-hukkaremmit
Nagant/tt-hukkaremmit
Last edited by arpo on Thu Oct 14, 2010 21:54, edited 1 time in total.
Kunnia Sankareille.Suomalaisille.
-
- sotvm1
- Posts: 710
- Joined: Fri Feb 26, 2010 8:13
Re: Nagant/tt-hukkaremmit
arpo wrote:Kyse on nl 30/40 luvun nahkaisista hukkaremmeistä(yleensä vaaleaa nahkaa/laivasto musta),vihr. kankaasta nahkavahv.olevat on kai peruskunnostuks.tulleita 60-70 luvulla.Noita hukkarem.on hieman eri versioita:vyöhön tulevalla lenkillä jonka toisessa päässä koukku haka,käänteet niitillä tai 2 yhdistetty tai ommeltu yhteen,2 erilaisella tavalla.Myös malli jossa on kahvan kiinnitykseen tuleva pää solki kiinnitteinen,mm.vottosella tuollainen hihna /tt-33 myynnissä,onkohan erityisesti tt malli,sopii hyvin kahvan kiinnitykseen.
Itsellä on 40 leimattu nagant kotelo jonka mukana tuli remmi jossa kummassakin päässä on koukku/haka,toisen pään kiinnitys vyöhön vaatii oman kulkusen jossa rengas,tai yleisimmin x vyö m/32 johon hakan saa kiinni olka hihnan solkeen. On myös tt-kotelo jossa lipasta vasten reikä ja jossa selvästi näkee hakasen kiinnitysjäljen.
Samanlainen remmi on käytetty ven karttataskussa(30-luku),tosin n.9cm lyhyempi ja reka 65 tt-kotelon kantohihnana,tosin se on tällöin kainakotelo,panssari vaunussa?Näitä erilaisia variaatioita näkyy kuvissa tt/nagant,onko kellään tietoa tai osoitetta josta löytyis tietoa mallikohtaisista remmeistä tai valmistus ajankohdasta?
Minkälaisia löytyy foorumilaisilta?(KUVIA!)
Vanhemmissa "nakeissa" , ennen vallankumousta,on pyöreä punottu remmi.