Page 1 of 1

Metallin paikkausta

Posted: Wed Mar 10, 2010 11:23
by HL/A
"Kodin Taitosanakirja", 1935 antaa muutaman reseptin metallien täyttämiseen.

RAUTAKITTI 1)
-1 osa salmiakkijauhoa
-1 osa rikkiä
-16 osaa hienoa rautaviilajauhoa

Ainekset sekoitetaan pienen vesimäärän kanssa tahnaksi. Jos täytettävä rako on suuri, lisätään 4-10 osaa karkeaa rautaviilajauhoa.
Halkeama täytetään huolellisesti ja pinta tasoitetaan.
Korjattua esinettä kuumennetaan varovasti kunnes rikki yhtyy rautaan ikäänkuin palaen.

RAUTAKITTI 2)
-8-10 osaa kuivaa savijauhetta
-4 osaa ruosteetonta rautaviilajauhoa
-2 osaa ruunikiveä
-1 osa keittosuolaa
-1 osa booraksia

Ainekset jauhetaan ja sekoitetaan veden kanssa paksuksi puuroksi. Seos käytetään heti. Halkeama täytetään huolellisesti ja pinta tasoitetaan.
Kitin annetaan ensin kuivua miedossa lämmössä ja sitten kuumennetaan vähitellen kunnes se kestää kiehuvaa vettä ja hehkuvaa kuumuutta.

MESSINKIKITTI
-40 osaa messinkilastuja tai viilajauhoa
-sinkkikloridiliuosta
-5 osaa lyijyä
-1 osa tinaa

Messinkilastut pestään sinkkikloridiliuoksessa. Tina ja lyijy sulatetaan ja messinkilastuja lisätään sekoittaen kunnes seos näyttää messingin väriseltä. Kuuma seos kaadetaan halkeamaan. Seoksen sulamispiste on noin 300 astetta.

Jos joku kokeilee näitä ohjeita niin kertokoon kokemuksiaan myös meille toisille :D

Re: Metallin paikkausta

Posted: Sat Mar 27, 2010 22:26
by Ned Flanders
Rautakitti 1 näyttäisi aika simppelille aineiden puolesta, tuotahan on koitettava jahka aikaa löytyy.

Re: Metallin paikkausta

Posted: Sat Mar 27, 2010 22:33
by HL/A
Kun olet kokeilut niin raportoi ihmeessä miten on toiminut.

Re: Metallin paikkausta

Posted: Sat Mar 27, 2010 22:46
by smokeball
Salmiakkijauhoa ja pastilleja ostettiin pikkupoikina apteekista ja oltiin sitten onnellisina turpa mustana. Mistäs noita muita aineita nykyään saa? Ennen löytyi apteekista melkein mitä vain kemistin kokeisiin, mutta nykyisin taitaa olla pilleri ja salva -linjalla. :miettii:

Re: Metallin paikkausta

Posted: Sat Mar 27, 2010 23:00
by Tulenjohtomies
smokeball wrote:Mistäs noita muita aineita nykyään saa?
Täältä kannattaa kysyä ja kysyminen maksaa vaan puhelun hinnan...
http://www.haganol.fi/

Re: Metallin paikkausta

Posted: Sun Mar 28, 2010 11:47
by Ned Flanders
Alkuviikosta voisi pyörähtää apteekissa, paikanpäällä noissa ei juuri mitään löydy joten tilaukseen menee varmasti.

Re: Metallin paikkausta

Posted: Tue Mar 30, 2010 8:04
by HL/A
Mahtaako peruskoulussa enää olla kemian harjoitustöitä? Ennenvanhaan kemianluokissa oli salmiakkia, rikkiä ja paljon muita aineita. Jostainhan niitä kouluihinkin hankitaan pienissä erissä :miettii:

Re: Metallin paikkausta

Posted: Tue Mar 30, 2010 8:56
by TAK85
Itse tekemällähän noita aineita. Ei ainakaan meikäläisellä, laborantin, prosessiteknikon ja prosessipuolen DI:n koulutuksella ja 40 vuoden alan kokemuksella olisi mitään vaikeuksia.

Salmiakki on ammoniumkloridia jota tulee kun suolahappoa neutraloi ammoniakilla hissuksiin (lämpöä syntyy niin että seos lentää kattoon jos kaiken lisää kerralla.) niin että seos tulee neutraaliksi, väkevöi haihduttelemalla hissuksiin kuiviin.

Salpietarieita saa taas neutraloimalla typpihappoa natronlipeällä, kalilipeällä tai ammoniakilla riippuen mitä salpietareista haluaa.

Kaupoistahan noita raaka-aineita matalapitoisina kemikaaleina löytyy puhdistusainehyllyistä kun osaa lukea purkin kyljestä sisällön. Siellähän niitä "kodin putkimiehiä" ja "ändejä" yms on.

Rikkiä käytettiin ennen maalaistalojen navetoissa kärpästen yms hävittämiseksi polttamalla sitä. Aineen kansanomainen nimi oli "tulikukka". Meidänkin vintillä sitä ajelehti aikanaan kattilallinen.

Mutta helpommin tietysti saa apteekista. Ja vaarattomammin. Nuo neutralointihommat vaativat suojalasien, käsineiden ja suojaavien vaatteiden käyttämistä.

Re: Metallin paikkausta

Posted: Tue Mar 30, 2010 10:21
by smokeball
Tulikukat on kasvilaji. Erittäin monikäyttöinen, rohdoksista ryöstökalastukseen ja valaistukseen. http://www.arkeo.net/kasvisivut/tulikukat.htm

Varmaan rikkijauhe on saman näköistä kuin jauhettu tulikukka ja siten nimitys olisi varsin luonteva. :miettii:

Ennen oli myynnissä Oulun salpietaria, jolla oli mullistava ponnistusvoima petroolin kanssa... :roll:

Re: Metallin paikkausta

Posted: Tue Mar 30, 2010 13:19
by TAK85
Kyllä minä olen oikeassa. Enkä kovin monesti näissä kemian asioissa ole erehtynytkään. (Yli 50 patentissa lukee nimeni siellä keksijän kohdalla.) Lainaanpa esim tuota muistelijaa ettei tarvitse koulukirjoista alkaa scannaamaan.l.

Viestin otsikko: Lähetetty: Ma Maalis 21, 2005 9:05 pm


Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:19 pm
Viestit: 10552
Paikkakunta: Helsinki Rikkikaivoksia on olemassa. Joskus tuli ohjelmakin niistä. Keltasen pölyn keskellä parveili kaivosmiehiä, joiden keuhkot sanovat melko nuorella iällä poks.

Joskus rikkiä käytettiin mm. kellareiden kuivaukseen ja kasvihuoneilla vielä 1940-luvulla torjunta-aineena. Vieläkin sitä käytetään mm. hoitovoiteissa (Rikkibemetson). Muistaakseni kauppanimi oli Tulikukka.

Re: Metallin paikkausta

Posted: Tue Mar 30, 2010 15:14
by smokeball
Tuotenimi on valittu ilmeisesti samoin perustein kuin nykyisinkin. Herättää positiivisia mielikuvia ja tuntuu perinteiseltä.
En minä toki mitenkään epäile muistiasi ja ammattitaitoasi. Olipahan vain sellainen assosiaatio tuon tulikukan vanhempaan merkitykseen. :D

Re: Metallin paikkausta

Posted: Tue Mar 30, 2010 15:25
by TAK85
Kyllä minulle kerran muuan vanhempi mies näytti luonnossa tuon tulikukan ja komeastihan se roihahti kun yläpuolella oli palava tulitikku ja kukan vartta näpsäytti luunapilla.

Tuo "Tulikukka" niminen rikki oli myynissä sellaisina dynamiittipötkyn paksuisina pötkylöinä, Pötköt olivat jonkinlaiseen paperiin käärittyjä kun sellaisia näin.

Re: Metallin paikkausta

Posted: Wed Mar 31, 2010 2:18
by Arisaka t-38
Jokos joku on kokeillut tuota rautakittiä?

Voisin itsekin ruveta värkkäilemään ainakin tuosta G-43:stani rokonarpia vähemmäksi. Häätyy vain ensin reistata tuota konstia johonki yleisempään raudankappaleeseen (jos toimii, niin DUV-44:kin saa uuden pinnan)

Semmoinen asia kiinnostaisi myös, että tarttuukohan korjattuun pintaan sinistysaine (esim. ebonol 34) tai kromaus?

Re: Metallin paikkausta

Posted: Wed Mar 31, 2010 8:52
by ampulomet
Vähän OT
Joskus rikkiä käytettiin mm. kellareiden kuivaukseen ja kasvihuoneilla vielä 1940-luvulla torjunta-aineena
Itse alan ihmisenä voin kertoa että käytetään vielä nykyäänkin.
http://www.schetelig.com/index.php?259
Löytyy kohdasta muut aineet. Myös lannoiteosastolta löytyy kaikkea mukavaa.
http://www.schetelig.com/index.php?1085
Nykyään tosin esim kaliumnitraattia ei myydä kuin "tutuille" asiakkaille.
Hinnat ovat aivan toista kun esim. apteekissa eli edullisia :D