Page 1 of 1

Outo M/32 munakässärin sytytin

Posted: Fri Nov 23, 2012 10:12
by HL/A
Löytyi tällainen erikoinen M/32 munakässärin sytytin. Kierre on W½"x12. Oikealla puolella on verrokkina normaali M/32. Ainoa meillä käytössä ollut kranaatti johon kierre sopii on saksalainen M/17 muna. Ohjekirjoissa kyseiselle kranaatille on kuitenkin määritelty vain alkuperäinen saksalainen sytytin.
Normaali M/32 viivästyspanoksen putki olisi M/17 munalle liian pitkä. Ehkä siitä syystä sytyttimen runkoa on pidennetty ulkopuolella jotta on saatu riittävä pituus viivästyspanokseen :miettii:

Tarkasti M/32 kanssa vertailemalla olen sitä mieltä että 99% varmuudella sytytin on kotimaista valmistetta, mutta miksi?

Onko arvoisalla raadilla tietoa/ajatuksia? Ja ennen kaikkea, löytyykö näitä Suomesta? Itselläni on tiedossa 3 kpl jotka kaikki ovat löytyneet keski-Euroopasta. Olisiko joku 30-luvun vientitilaus kenties :miettii:

Re: Outo M/32 munakässärin sytytin

Posted: Fri Nov 23, 2012 21:30
by Nitro
Tuo ulkomainen vientitilaus olisi ehkä todennäköisin vaihtoehto.Valmistettu pieni sarja kokeiluun, vähäisistä löytömääristä päätellen.Mutta kenelle?Missä muissa kranaateissa on tuo sama kierre joita on ollut 30-40 luvulla käytössä?

Lexpev sivustolla on tuo sama sytytin kuvassa,ja siinä on messinkinen suojakuppi, antanee osviittaa valmistus ajankohdasta
mikäs tehdas noita valmisti,sen kirjanpidon kun löytäisi niin voisi selvitä vientimaakin,tosin sotaarkistostakin voisi löytyä asiaa
valottavia asiakirjoja, onhan siellä Suomi-konepistoolin vientiasiakirjatkin tallella joten miksei nuokin löytyisi.Ehkä veli Kujansuu
voisi auttaa?
Mielenkiintoinen probleemi :?:

Re: Outo M/32 munakässärin sytytin

Posted: Fri Nov 23, 2012 22:53
by jiipee76
Olisi mielenkiintoista kyllä tietää mikä tehdas näitä valmisti.

Olikohan vaihtoehtoja muita kuin VST tai Oy Sytytin?

Ehkä myös Matti Saurio ? Tiedämme että Saurio valmisti myös muita nalleja ja sytyttimiä kuin bakeliittisia.

Re: Outo M/32 munakässärin sytytin

Posted: Sat Nov 24, 2012 10:23
by HL/A
Kokeilin sovittaa omaani M32 suojakuppia ja sokkaa jotka menivät paikalleen kuin nenä päähän joten sekin tukee kotimaista valmistusta.