Dachaun keskitysleiri

Tietoja ja keskustelua museoista, muistomerkeistä ja muista sotahistoriallisista tutustumiskohteista.

Moderator: Juha Tompuri

Post Reply
Haukka
stm
stm
Posts: 25
Joined: Thu Oct 11, 2007 22:32
Location: Häme

Dachaun keskitysleiri

Post by Haukka »

Vastapainona saksalaisen sotateknologian jälkeen voi sitten käydä tutustumassa heidän "muuhun tekniikkaan". Pysäyttävä, karu paikka, sanoisin.

S-bahnilla (S2) pääsee Münchenistä Dachaun kaupunkiin (joka on muuten aivan ihastuttava 800 v vanha pikkukaupunki ) noin puolessa tunnissa. Asemalta pääsee sitten paikallisbussilla keskitysleirille. Leirillä menee n 2 - 3 tuntia, riippuen kuinka tarkkaan haluaa tutustua.

Wikipediasta poimittua...
"Dachaun keskitysleiri oli ensimmäinen laatuaan. Leiri rakennettiin käytöstä poistuneeseen ruutitehtaaseen ja valmistui 21. maaliskuuta 1933. Yhdessä Auschwitzin kanssa Dachaun keskitysleiri on noussut tunnetuimpien keskitysleirien joukkoon.
Dachaun keskitysleirille vangittiin yhteensä yli 200 000 miesvankia, joiden joukossa oli muun muassa juutalaisia, natsien vastustajia, homoseksuaaleja ja kommunisteja. Vuodesta 1941 lähtien Dachau toimi myös tuhoamisleirinä, ja siellä tiedetään murhatun noin 30 000 vankia."

Image

Image
Vallinnut säätila sopi tunnelmaan

Image
Tämä teos ei tarvinnut erillistä selitystä taiteilijan ajatuksista.


Image
SS-joukkojen oma vankila.

Image

Leirin parakeista kaksi oli säästetty. Tässä on tila ns. välivaiheesta, jolloin vielä oli tilaa. Seuraavassa vaiheessa parakki oli huomattavasti tiiviimmin "pakattu".

Image
Parakkien perustuksia.

Image


Image

Aluksi teloitukset suoritettiin ampumalla tätä seinää vasten, mutta kun määrä nousi yli suorityuskyvyn, niin rakennettiin toimivammat tilat...

Image
"pesuhuone"


Image
"suihkut"

Image

Image
Alueella on lukuisia muistomerkkejä. Tässä yksi. Mielestäni aika puhutteleva.
Maltilla pojat, maltilla....

Sapööri
sotvm1
sotvm1
Posts: 686
Joined: Mon Mar 09, 2009 16:08

Re: Dachaun keskitysleiri

Post by Sapööri »

Taitaa tuo Wikipedia olla nyt hiukan hakoteillä tuon tuhoamisleiri-asian kanssa. Muistaakseni tuolla Dachaun perusnäyttelyssä todettiin Dachaun olleen nimenomaan keskitysleiri alusta loppuun saakka. Noin 30 000 vankia menehtyi 12 vuoden aikana, mutta nämä menehtyivät pääosin sairauksien, aliravitsemuksen, raskaan pakkotyön ym. vuoksi. Toki jopa tuhansia vankeja myös teloitetettiin, mutta pääosin ampumalla. Dachaun kaasukammioita ei muistaakseni käytetty lainkaan ns. tosi toimissa vaan ne jäivät tyhjän pantiksi testauksen jälkeen.



Käymisen arvoinen paikka, ja hyvin tehdyt näyttelyt.

User avatar
reka65
kenr, vr4
kenr, vr4
Posts: 2457
Joined: Sat Sep 16, 2006 7:32

Re: Dachaun keskitysleiri

Post by reka65 »

Käytettiinkö Dachauta saksalaisten sotavankien leirinä,heitähän leiritettiin samoissa leireissä.Onko jollain tarkempaa tietoa?

Sapööri
sotvm1
sotvm1
Posts: 686
Joined: Mon Mar 09, 2009 16:08

Re: Dachaun keskitysleiri

Post by Sapööri »

reka65 wrote:Käytettiinkö Dachauta saksalaisten sotavankien leirinä,heitähän leiritettiin samoissa leireissä.Onko jollain tarkempaa tietoa?
Muistaakseni kyllä. Tämän jälkeen Dachaun leiri toimi saksalaisten sotapakolaisten ja kodittomien majoitusleirinä, kunnes pakolaisille kyettiin osoittamaan muu asuinpaikka.

Haukka
stm
stm
Posts: 25
Joined: Thu Oct 11, 2007 22:32
Location: Häme

Re: Dachaun keskitysleiri

Post by Haukka »

Tuo suomalainen wikipedian artikkeli ei kyllä kieltämättä vakuuta, mutta laitoin nyt jotain "faktaa" liitteeksi. Englanninkielinen versio http://en.wikipedia.org/wiki/Dachau_concentration_camp sitävastoin vaikuttaa huomattavasti uskottavammalta.

Leiri(alue) on ollut käytössä niinkin pitkään kuin vuoteen 1960, jolloin viimeisetkin Tsekkoslovakiasta v.1948 siirretyt saksalaiset jättivät alueen.

Tuosta kaasukammioiden käytöstä on kahta totuutta. Toisen mukaan niitä käytettiin ainoastaan todellakin loisten ja muiden tuholaisten hävittämiseen vankien vaatteista. Toisen mukaan edellä mainitun lisäksi ihmisten tuhoamiseen. -Kuitenkin... sama aine, eli Zyklon-B. Piti oikein asiaa vähän penkaista netistä :-)

Mutta... kuten jollain sivulla oli kirjoitus, että on aivan sama millä tavalla tuhannet ihmiset tapettiin. Oli se sitten ampuminen, kaasuttaminen tai eopäinhimillisiin oloihin ahtaminen. Se on kuitenkin murha.

Saatan käydä viikon päästä alueella. pitänee tarkastaa asiaa...
Maltilla pojat, maltilla....

Post Reply

Return to “Museot, muistomerkit jne.”