En tiedä Väinö Myllyrinteen vapautumista rintamapalveluksista, mutta tuo kuva on tosiaan Hämeenlinnan Tykistömuseosta. Käytiin oman Seuran (Arma Tawastica) porukalla keväällä 2007 tutustumassa tuohon museoon ja se oli koko porukalle todella positiivinen yllätys..
![Very Happy :D](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Uskoisin kuitenkin, että jos Väinö olisi joutunut olemaan Talvisodassa tai Jatkosodassa taistelujoukoissa, niin tuosta valtavasta koosta ei olisi ollut hänelle mitään muuta, kuin pelkkää haittaa..
Ihan asiasta kolmanteen. Olihan silloin Dinosaurusten aikaan olemassa sellainen lintu, jolla oli nahkaiset siivet ja siipien kärkiväli oli 12 metriä. Sekin olento kuoli sukupuuttoon ihan omaa mahdottomuuttaan, kun eihän tuollainen ylisuuri olento enää pystynyt lentämään minkäänsortin metsiköissä, missä sen ravinto oli..
Ja sitten takaisin asiaan. Suosittelen ehdottomasti käymään tilaisuuden tullen tässä museossa. Ps. Ja onhan siinä ihan vieressä sitten se Hämeenlinnan varikkomyymäläkin..
![Wink ;)](./images/smilies/icon_wink.gif)