Page 1 of 1

Hyrylän IT-museo

Posted: Thu May 21, 2009 18:54
by jyri.h
Tuli tänään käytyä parinkymmenen vuoden tauon jälkeen laajentuneessa ja muutenkin uudistuneessa it-museossa, joka sijaitsee Hel-ITR:n välittömässä läheisyydessä. Ihan käymisen arvoinen paikka, varsinkin kauniina kesäpäivänä.
http://www.ilmatorjuntamuseo.fi/

Ohessa muutama itseä eniten kiinnostaneista sekä helposti kuvattavista isoista kohteista.
L39, tuollaisella kun pääsisi joskus ampumaan :smile: :
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Kärrynpyöräjalustalla oleva maxim:
Image

"Iso maxim", 40mm konetykki, unohtui ottaa kuva infotaulusta :oops: :
Image

VKT:n 2x20mm, paljonkohan tuolla on yhteistä L39 kanssa?:
Image
Image

Upea pienoismalli Ilmarisesta:
Image

RMB 88millisiä sisällä ja ulkona:
Image
Image

Marskin hautajaisissa kunnialaukauksia ampunut Skoda:
Image

Keskisuomen ilmailumuseosta tuttu airacobra on toistaiseksi hyrylässä:
Image
Image

Viihtyisästä kahvilasta löytyi pienoismallien lisäksi kirjoja ym kiinnostavaa, dvd:eistä, mukaan tarttui tämä:
Image

Jos kuvat on liian isoja laittakaa kommenttia niin muutan pienemmiksi.

Re: Hyrylän IT-museo

Posted: Thu May 21, 2009 20:01
by TPTK
HellITR kilta järjesti mennä vuosina jäsenistön toimintapäiviä:
-Huollettiin ja harjoiteltiin mm. 40 ITK Boforsin sekä 88 ITK RMB:n toiminnat.
-Huollettiin (pura, puhdista, rasvaa ja kokoa) kaikki museon sisällä olevat it-aseet.
Erittäin mielenkiintoisia toimintapäiviä, joista on onneksi jäänyt kuvamateriaalia talteen.

Re: Hyrylän IT-museo

Posted: Fri May 22, 2009 15:04
by Canet
Kiitos hyvistä kuvista. Olis ensiviikolla työreissua sinnepäin, mahtaisko keritä poikkeemaan - mieli tekis.

Mielenkintoisia kuvia - erityisesti tuo L39:n "it-lavetti" on kiinnostanut - kuvat antoivat siitä hyvän käsityksen.

Ilmarisen malli oli Talvisotaa edeltävässä "tällingissä" - 40 mm Vickersit vielä paikallaan, kaksi valonheitintä mastossa. Nätti malli!

Re: Hyrylän IT-museo

Posted: Sun May 02, 2010 19:24
by Canet
Lisään tähän muutaman kuvan omalta museokäynniltä Tuusulasta:

Aito srapnelli - halkileikattuna, jotta näkee mitä tuollainen on "syönyt":
Image

Kaasusotaan valmistauduttiin - onneksi sitä ei tullut. KSS-järjestö toimitti myös palopommien sammuttamiseen tarkoitettua hiekkaa pahvipakkauksissa. (joku varmaan osaa sanoa, mikä on tuon kaasunaamarin mallinimike):
Image

Tässä pieni arvoitus - mikä pötkö? (jos kuva kestää suurentaa, lapussa lukee..)
Image

Sodan toiset kasvot - Pommitusuhrien siunaus yhteishautaan.
Image

Ruotsalaista it-kalustoa - Landsverk Anti it-panssari (40 ItPsv 41)
Image

Ja kalustoa ulkoalueelta: 76 Itk 02/34 - vähän kuin sukua - canet tämäkin - sektorikierrelukko ei kyllä kaikkien nopein ja it-käyttöön sopivin.. Kyseessä on kotomainen muunnos, jossa 75 mm Canet-putkesta avarrettiin 76 mm ja tykki asennettiin korkeammalle lavetille, jotta saatiin isommat korot. Lavettikin oli "kierrätetty", se on peräisin 152 mm merihaupitsista (joka olikin varsinainen ihmepyssy, tai piti olla, mutta..siksi lavetit hyvin joutivat).
Image

Lisää kalustoa - 76 Itk 16/35 Breda - eli "posetiivi" - tuuli puhalsi juuri sopivasti ja posetiivihan soi! Eli nuo lavetin onkalot tuolla putken/kehdon alla ääntävät.. Lavettikartion laipan reijistä näkyy, että peruskehän pultit ovat parittain - välissä aina pitempi väli - "posetiivin" peruskehä on helppo tunnistaa (löytyy linnakesaarilta, tämäkin malli on ollut rt:n käytössä)
Image

Ja vielä "vähän" vanhempaa it-kalustoa: 76 Itk 16V (Vickers). Näin ruman lavetin "osaa" vain engelsmanni.. Tämäkin tykki on palvellut myös rannikkotykistöä.
Image

Jyrin kuvaama "iso maxim" on 40 Itk 15, tunnetaan myös nimellä 40/40 V 15 tai QF 2-pounder Mk II, Vickersin valmistama konetykki, "parannettu" versio alkuperäisestä 37 mm aseesta. Tämä oli se "pom-pom" - tämä on oikeastaan pilkkanimi, sillä aseen toimintavarmuus oli aika heikko - tasaisen jytinän sijaan kuului yleensä vain pari pamausta, sitten hetken hiljaisuus ja sen jälkeen kovaa kiroilua.. Tällaiset tykit (hiukan uudempaa mallia) tilattiin panssarilaivoihin - kun rättivyöt vielä kostuivat meri-ilmassa, oli ongelmia aivan riittävästi. Tykit vaihdettiin jatkosotaan mennessä Boforsin 40 mm it-aseisiin.

Re: Hyrylän IT-museo

Posted: Sun May 02, 2010 19:24
by HL/A
Tuo arvuuteltu pötkö on valonheittimen hiilielektrodi jolla valokaari=valo saatiin aikaan.

Re: Hyrylän IT-museo

Posted: Sun May 02, 2010 19:43
by Canet
No niinpä on - kuulemma kulutustavaraa.

Re: Hyrylän IT-museo

Posted: Sun May 02, 2010 19:52
by HL/A
Kulutus on kyseisillä kilovattitehoilla kohtalainen. Lapista kun näitä on paloina löytynyt niin aina tuo ohuempi pää löydettyä on porukassa villit jutut lähteneet liikkeelle "mustan makian" käyttötarkoituksesta :mrgreen: