Page 1 of 1

G3:n laukaisukoneisto?

Posted: Tue Jan 13, 2009 21:45
by Stoppari
Onko tietoa, mitä eroa on G3:n ja MP5:sen laukaisukoneistoilla?Sopiiko G3:sen muovikahva MP:hen?/Voiko sillä ampua?

Re: G3:n laukaisukoneisto?

Posted: Wed Jan 14, 2009 11:02
by G3
Stoppari wrote:Onko tietoa, mitä eroa on G3:n ja MP5:sen laukaisukoneistoilla?Sopiiko G3:sen muovikahva MP:hen?/Voiko sillä ampua?
Sekä G3:n muovinen että peltinen pistoolikahva sopii MP5:seen kunhan vain lyhentää kahvan peräpäätä sokkatappien kohdalta, MP5:den kahva taas menee suoraan ilman muutostöitä G3 kivääreihin.

Laukaisukoneistossa erona on erikokoinen ulosheittäjä, sulkuvarmistin ja raskaampi iskuvasaran jousi(kuin MP5:ssa), G3:n laukaisua voi muuten hiukan tuunata asentamalla MP5:den iskuvasaran jousen siihen.

Re: G3:n laukaisukoneisto?

Posted: Thu Jan 15, 2009 1:52
by Stoppari
Kiitos tiedosta.Pystyykö G3:n koneistoon laittaa noita ko. MP:n osia?, että siitä tulis vastaava?, ja onko niitä saatavilla?

Re: G3:n laukaisukoneisto?

Posted: Thu Jan 15, 2009 9:58
by G3
Stoppari wrote:Kiitos tiedosta.Pystyykö G3:n koneistoon laittaa noita ko. MP:n osia?, että siitä tulis vastaava?, ja onko niitä saatavilla?
Kyllä pystyy ja on saatavilla mutta maksavat vain pirusti!