Tuolta Pääsivuilta ja artikkeleista huomasin tuon JP Laineen luennoilta otetun kuvan rasiamiinasta
Itseltä löytyy tälläinen:
Siis, JP:n kuvassa tuo varmistin näyttäisi olevan kannessa, ja omassa miinassa on sama varmistin on pohjassa.
Olinkin luullut että tuo JP:n kuva olisi pohjasta mutta nyt näyttäisi että varmistin olisi kiinni tuossa irtikerrettävässä kannessa
Pannaan tästä linkki JTV:n sivuille ennen kuin hän itse ehtii Siellä on hyvää juttua näistä,tosin englanniksi,mutta kait se nyt useimmilta sen verran taipuu
Onkohan tuo omani sitten uudempi vai vanhempi? vai mikä pahinta sodan jälkeinen variaatio?
kotoisista miinoista kun välillä on niin pirun hankala saada tietoa..
joskus olen kuullut tarinan että mustat olisivat olleet protoja ja varsinainen sarja ruskeaa bakeliittia, ruskeita en kyllä ole vielä nähnyt missään että olisiko tuo juttu sitten toisinpäin.
Eli jos näin on, voisi tuo JP:n miina olla prototyyppisarjaa? Varmistin oli aluksi kannessa,mutta huomattiin juuri tuo em.seikka ja päätettiin,että voihan miinan toisinpäinkin asentaa? Loogisesti ajateltuna tuon varmistimenhan pitäisi olla miinan päällä. Ensin kaivetaan miinasija,sitten miina kuoppaan,varmistin pois ja naamiointi.Tuntuisi oudolta,että ensin joutuisi virittämään miinan ja sitten asettelemaan viritettyä miinaa kuoppaan
Rasia-ansaopas (1942) s9:n kuvasta asia selviää. Leveämpi osa alaspäin, varmistin on kannessa. Luku 3, rasia-ansan käyttö: "Ansa asetetaan sitä vasten kaivettuun kuoppaan varmistinpuoli ylöspäin. Kuoppa täytetään kevyesti maalla ansan reunojen tasalla. Sen jälkeen poistetaan varmistin kääntämällä vipu asentoon "Tulta" kuitenkaan ansaa painamatta. Sen jälkeen se naamioidaan kevyesti." Oma ansani on samanlainen kuin Toivolla.
JP:n miina on luultavasti rasia-ansa m/41. Rasia-ansaoppaan (rasia-ansa m/42) alkupuheessa kumotaan aikaisempi rasia-ansaopas (rasia-ansa m/41). Suomalaiset sota-aikaiset miinat ovat tutkimaton osa-alue, josta ei oikein kukaan tunnu tietävän kaikkea. Itse törmäsin tässä taannoin mm putkimiina m/42:een, joka oli JP:llekin vähän oudompi värkki.
Oliko tuota m/41:stä tarkoitus käyttää toisinpäin kuin m/42:sta?
Putkimiinasta tuli mieleen, suomalainen veteraani muisteli jossain kirjassa asetelleen miinoja joiden pituudeksi arveli metrin. Onko suomella käytössä ollut noita riegelminejä vaiko joku oma variaatio? (tai muisti/kirjoitus virhe tekijältä..)
Ns. rasia-ansa M41 on vanerinen 200 g tnt pala sisällä, alkujaan pdm-6 venäläinen.
Rasia-ansa m 42 puolestaan 200 g tnt:tä rouheena.
kolmena versiona: sota-aikanen harjoitusmiina, jossa vihreäraita tekstillä vaaraton. 50-luvulla harjoituskappale sinisenä.
JP:n rasia.ansa on m42 100% ja siitä on dokumentit. Toivon miina on todennäköisemmin prototyyppi tai joku muu viritelmä.
Myöhemmin tuli tilalle laatikomiina 43 ja sodan loputtua vielä rasiamiina m-44 pelkkä, jossa pelkkä tnt pala sytyttimineen.
Ei oikeaan, ei vasempaan, vaan eteen eestä Suomenmaan.
Kootaanpa faktat. JP:n miinassa varmistin on leveämmässä osassa. Toivolla ja JVA:lla on varmistin miinan runko-osassa. JVA:lla on alkuperäinen rasia-ansaopas joka vahvistaa,että Toivon ja JVa:n miinat ovat virallisen mallin mukaiset. Myös JTV kuvaa sivullaan juuri T:n ja J:n hallussa olevan miinan. Mielestäni on pomminvarmasti vahvistettu,että juuri JP:n miina on tuotantomallista poikkeava,ei T;n ja J:n.
Tuotapä en muistanutkaan, nimi tuolla on lähteestä riippuen aina hieman eri.
Voi tätä tuskaa kun koittaa pelkän dementoituneen muistin varassa pärjätä..
Oliko 41 vuodelta muita malleja vai ainoastaan yksi?
Niin, kaiken mukaan tuo omani vaikuttaisi tuotantosarjalaiselta