Varhainen m/39
Re: Varhainen m/39
Eiköhän se sitten ole vaan hajavarastointi mallin rasvaus. joskus on menny ihan kokonainen puhdistus spray purkki kun on etsinyt asetta töhnän sisältä.
"olisiko kuitenkin syytä ottaa taskuase mukaan"
Re: Varhainen m/39
koska sako valmisti suorakaulaisia m39?!


Re: Varhainen m/39
Vuosina 1940-1941, noin 7000 ensimmäistä asetta. Tuotanto lähti käyntiin vuoden 1940 lopulla ja tuolloin valmistui vain joitakin kymmeniä m/39-kiväärejä.
NELJÄNTENÄTOISTA VIIDENTOISTA JÄLKEEN KOHDALLA JOHON JOENSUUN KAUPUNKI NÄKYY ODOTTAA ST CH KOKEESSA ENEMPIÄ OHJEITA ELLEI PIKAISTA PERUUTUSTA STOP
Re: Varhainen m/39
Asesivu netissä näkyy olevan tollainen suoratukkinen M39. Onko muuten samanlainen raudoiltaan tähtäimet, siderenkaat yms... Mimmoinen tollainen suoratukkinen on ampua verrattuna pistoolikahvatukkiin?
Re: Varhainen m/39
Ekat m39:t tehtiin varmaan käyttäen varastossa olevia 28-30 tukin peräosia joihin liitettiin uudenmallinen etuosa. Siderenkaat ja tähtäimet ovat samanlaisia ainakin näkemissäni suorakaulaisissa.
Ammunta on ihmeellinen laji. Se vie mennessään.Paluuta ei ole
Re: Varhainen m/39
Kurkkasin, on vaan turkasen kova hinta 600 ejusa08 wrote:Asesivu netissä näkyy olevan tollainen suoratukkinen M39. Onko muuten samanlainen raudoiltaan tähtäimet, siderenkaat yms... Mimmoinen tollainen suoratukkinen on ampua verrattuna pistoolikahvatukkiin?

Kyllä ylä- ja alasiderankaat, sekä tähtäimet ovat ihan samanlaisia.
- j o n i -
"Olen käyttänyt 90 % rahoistani viinaan ja naisiin. Ja loput olen tuhlannut."
Re: Varhainen m/39
Sillä poikkeuksella, että takatähtäimen rungon vasemmalta puolelta puuttuu matka-asteikon arvo "3".Rokka wrote: Kyllä ylä- ja alasiderankaat, sekä tähtäimet ovat ihan samanlaisia.

Kyllä 600€:n suorakaulaisessa on puolet liikaa. Kohtuu usein noita näkee olevan kaupan eli kannattaa odotella parempaa tarjousta.
NELJÄNTENÄTOISTA VIIDENTOISTA JÄLKEEN KOHDALLA JOHON JOENSUUN KAUPUNKI NÄKYY ODOTTAA ST CH KOKEESSA ENEMPIÄ OHJEITA ELLEI PIKAISTA PERUUTUSTA STOP