7.62 x 25

Alle 20-milliset patruunat yms.
Post Reply
User avatar
greendevil
sotvm1
sotvm1
Posts: 677
Joined: Sun Jul 22, 2007 6:21
Location: TST-kenttä

7.62 x 25

Post by greendevil »

Mikä lienee tuon paukun saatavuus ? nykyisin siis jokin muu kuin vain S&B

jaska
maj
maj
Posts: 1338
Joined: Mon Dec 17, 2007 22:05
Location: kangasala

Post by jaska »

Eipä ole muita kauppiailla näkynyt kuin S&B .tä ja hinta n.20ekua/50kpl.S&B.n saatavuus ollut ihan hyvä mutta hinta on melko korkea mun mielestä!

User avatar
Ukko-Pekka
erikmest
erikmest
Posts: 343
Joined: Sat Sep 01, 2007 18:45
Location: Uusimaa

Post by Ukko-Pekka »

Printec Hobbystä Espoosta saa 50 patruunan paketin S&Btä hintaan 16,5 e.

Mikähän ihme siinä muuten on kun tänne ei voida tuoda samaa kamaa mitä jenkeissä myyvät, käsittääkseni sieltä saa tokarevinkin paukkua ylijäämänä tyyliin 5 snt kpl hinnalla -.- Sotilaskiväärin paukkukin maksaa jotain 15-20 snt -.-

User avatar
Sturmmann
mars
mars
Posts: 2229
Joined: Sat Feb 11, 2006 18:07
Location: Kymijokilinja on viimeinen lukkomme!
Contact:

Post by Sturmmann »

Tuokaa itse maahan ent. Itä-Blokista, niin saatte paukkua halvalla. Ei muuten mitään tule.
Ei oikeaan, ei vasempaan, vaan eteen eestä Suomenmaan.

User avatar
greendevil
sotvm1
sotvm1
Posts: 677
Joined: Sun Jul 22, 2007 6:21
Location: TST-kenttä

niin

Post by greendevil »

eipä tuoda ei ja hakea ei muutamaa kannata. USAsta taas ei saa eikä kannata.

Nitro
sotvm2
sotvm2
Posts: 675
Joined: Wed Sep 20, 2006 10:37
Location: Tourula

Post by Nitro »

Oulun Aseessa näkyi kesällä olevan Tsekkiläistä rautahylsyistä ylijäämä paukkua kohtuuhinnalla.Hiukka kovan sorttista pistoolille tosin.

Ritter
ylik
ylik
Posts: 209
Joined: Mon May 05, 2008 18:07
Location: Läntinen suomi

Post by Ritter »

Tsekkiläiset tekivät kyseisen paukun rullasulkuiselle CZ M52:lle.Se kyllä kestää tuhdimmankin latauksen.Ukkomauser ja TT-33 ei kestä sen paukun rekyyliä kauan.

Nitro
sotvm2
sotvm2
Posts: 675
Joined: Wed Sep 20, 2006 10:37
Location: Tourula

Post by Nitro »

Näin on, mutta hiukka modifioimalla noistakin saa muonaa TT-33:selle.Vaatii vaan hiukan vaivannäköä, jos viitsii.

sovmil
valik
valik
Posts: 368
Joined: Sun Feb 12, 2006 22:10
Location: Kotka

Post by sovmil »

Ukko-Pekalle :
Ei siinä yhtään sen ihmeempää kuin määrät. !
Tänne Suomeen ei todellakaan kannata tuoda pieniä eriä,mitään kaliberia,halpoja surplus paukkuja !
Jenkeissä määrät ovat vähintään kontillisia !
Ei mitään luokkaa kymmeniätuhansia/ muutamaa lavallista. !
Jos joku kotimainen harrastaja ampuu esim. 100 lk muutamassa kaliberissa / vuosi,niin määrät jäävät käsittämättömän pieniksi,suuren maailman bisneksiin verrattuna !
Elikkä tänne ei tosiaan kaupallisesti kannata alkaa tuomaan kontillistakaan muutamaa erikoisempaa kaliberia etenkään.
Vaiva on melkoinen paperisotineen ym. + maksut = kitisevät ostajat..."on ne kalliita " ! On lähipiirin tietoa !
Määrät jo yksinään on niin pieniä ettei ole mielenkiintoa alkaa tuontiruljanssiin ! Saati sitten bisneksen tekoon.
Last edited by sovmil on Tue Sep 02, 2008 13:33, edited 2 times in total.

User avatar
wee
alik
alik
Posts: 84
Joined: Mon Jul 07, 2008 22:04

Post by wee »

Ritter wrote:Tsekkiläiset tekivät kyseisen paukun rullasulkuiselle CZ M52:lle.Se kyllä kestää tuhdimmankin latauksen.Ukkomauser ja TT-33 ei kestä sen paukun rekyyliä kauan.
Tossa tsekkien m48 latauksessa on 25% enemmän potkua kun ryssän vakiolatingissa.

Selleripellon CIP tarkastettu lataus (jota alan liikkeistä löytyy) on taasen venäläistä vakiota heikompaa.

User avatar
RSHA
pionsotvm5
pionsotvm5
Posts: 304
Joined: Fri Feb 10, 2006 21:58
Location: Berlin, Wilhelmstraße 102

Post by RSHA »

Ritter wrote:Tsekkiläiset tekivät kyseisen paukun rullasulkuiselle CZ M52:lle.Se kyllä kestää tuhdimmankin latauksen.Ukkomauser ja TT-33 ei kestä sen paukun rekyyliä kauan.
On se vaan kiva ampua, kun kämmenessä tuntuu :smile:
... Bis zum Bitteren Ende...

User avatar
Ukko-Pekka
erikmest
erikmest
Posts: 343
Joined: Sat Sep 01, 2007 18:45
Location: Uusimaa

Post by Ukko-Pekka »

sovmil wrote:Ukko-Pekalle :
Ei siinä yhtään sen ihmeempää kuin määrät. !
Jep, paukkua kyllä varmasti menisi enemmän jos ne olisivat halpoja (luokkaa 9mm tai halvempia) aseita on kyllä halvalla myynnissä mutta niitä ei osteta/käytetä koska paukut maksavat maltaita. Jos patruunoita olisi halvalla saatavilla aseita ja niitä paukkujakin alkaisi varmasti mennä eri tavalla, mutta kuten sanoit harvalla pienyrittäjällä on varaa lähteä tuollaiseen uhkapeliin, jos paukut eivät jostain syystä menekkään kaupaksi, tai sattuu joku muu odottamaton takaisku rahaa palaa suhteettoman paljon.

Parempi melkein olisi jos alkaisivat tuomaan maahan noita Wolffin halpoja tehdaspatruunoita joita jenkeissäkin myydään (7,62 tokarev .30 Carbine, 8mm Mauser yms yms yms Ja eikös niiden pitänyt jossain vaiheessa naganttiinkin tekemään patruunoita?)

sovmil
valik
valik
Posts: 368
Joined: Sun Feb 12, 2006 22:10
Location: Kotka

Post by sovmil »

Ok. Hmmm...7,62 Nagant Wolffin tekemänä voisi olla vähän järkevämmän hintainen...toivottavasti !

Post Reply

Return to “Käsiasekaliiperit”