Page 1 of 3
Rajavartiolaitos
Posted: Wed Jan 05, 2011 12:12
by suppo1
Millaisia lakkimerkkejä RVL käyttää nykyään? Tyhmä kysymys, mutta onko suikan, kenttälippiksen, turkishatun ja pipon kokardi sama kuin PV:llä, vai onko eroavaisuuksia? Poliisin pipomerkki ainakin eroaa armeejan vastaavasta.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Wed Jan 05, 2011 17:19
by TPTK
Sama armenijan leijonakokardi.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 12:38
by Canet
Joo, metallinen "mansikka" tai vastaava konekudottu kangasmerkki. Pollisin pipossa on muistaakseni värillinen valtion vaakunamerkki konekudottuna kangasmerkkinä.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 14:52
by rocky86
tarkoitatko ehkä tälläista.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 21:24
by suppo1
Tuon tiesinkin, mutta sitä ei käytetä edellä luettelemissani päähineissä?
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 21:52
by Polarfuchs
TPTK wrote:Sama armenijan leijonakokardi.
Mistä löytyy rajavartiolaitoksen arvomerkit? Ne kun poikkeaa jonkunverran armeijan/merivoimien vastaavista.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 22:05
by markham
Ja entäs se sissihavu koulutushaaramerkki, onko siitä muita variaatioita kuin rajan aselajivärit?
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 22:07
by suppo1
Eikös poikkeavuudet rajoitu noihin
http://www.raja.fi/rvl/home.nsf/pages/3 ... endocument
Upseerit ovatkin sitten arvoiltaan kuten PV:n maa- tai merivoimissa, vai?
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 22:43
by wanhempimestari
markham wrote:Ja entäs se sissihavu koulutushaaramerkki, onko siitä muita variaatioita kuin rajan aselajivärit?
Ei ole. Nykyisin varusmiehet käyttää rinnassa rajavartioston karhu/havutunnusta. ( En paremmin nyt osaa sitä kuvata.)
Niin ja erikoisrajajääkärit ruskeaa barettia.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 23:03
by wanhempimestari
Joo, ja eriväriseen työasuun,mm.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Thu Jan 06, 2011 23:34
by Polarfuchs
Kiitokset, juuri nämä oli hakusessa.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Fri Jan 07, 2011 12:16
by suppo1
wanhempimestari wrote:markham wrote:Ja entäs se sissihavu koulutushaaramerkki, onko siitä muita variaatioita kuin rajan aselajivärit?
Ei ole. Nykyisin varusmiehet käyttää rinnassa rajavartioston karhu/havutunnusta. ( En paremmin nyt osaa sitä kuvata.)
Niin ja erikoisrajajääkärit ruskeaa barettia.
Joskus junassa näin lauman ilmeisesti rajan varusmiehiä joilla joku metallipitkula rinnassa hyppysiipien tahi sukeltajamerkin tapaan kannettuna? En ilenny mennä likenpää syynäämään tahi muutoinkaan merkistä utelemaan. Liekö se tämä rajan kankainen rintamerkki metallisena? Kuvia en (silloin) netistä löytänyt.. Mistä siis on ollut kyse?
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Fri Jan 07, 2011 12:22
by rocky86
itse kun rajalla suoritin varusmies palveluksen.
niin näin kyllä muutamalla vanhemmalla raja miehellä metallisen raja merkin rinnassa.
meillä oli loma tamineissa kankainen.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Fri Jan 07, 2011 13:41
by Canet
Rajan upseereilla on tuo oranssinen tunnusnauha olkapoleteissa samalla tavalla kuin rajavartijoilla tuossa supon linkin kuvassa. Aikaisemmin oli käytössä myös oranssi "alusväri" eli upseerikalunoiden välissä oli oranssia vastaavasti kuin esim. insinööriupseerilla on edelleen violettia.
Silloin kun rajalla käytettiin vielä kauluslaattoja, niin aselajivärit olivat tietty ihan omansa: maarajalla vihreä orannsein reunoin ja vartiolentueessa sininen oranssein reunoin. Taitaa tuo jälkimmäinen olla yksi harvinaisemmista kauluslaatoista..
Rajavartijoiden kauluslaatoissa oli 1-3 vaakaviivaa samalla tavalla kuin värvättyjen laatoissa.
Olisko muuten niin, että valkoisella pohjalla olevat pienehköt upseerien tarralaatat olisivat nimenomaan rajan - niissä ei kyllä ole oranssia raitaa.
Re: Rajavartiolaitos
Posted: Fri Jan 07, 2011 18:18
by igorrock