Page 1 of 1

Onks Tietoo?

Posted: Fri Nov 30, 2012 15:35
by namibia
olisiko tällaisesta vanhasta kangasmerkistä kenelläkään tietoa,esim onko suomalainen ym.kiitos. :pray:

Re: Onks Tietoo?

Posted: Fri Nov 30, 2012 15:42
by w9816
Rannikkolaivurin hattumerkki.

Re: Onks Tietoo?

Posted: Sat Dec 01, 2012 16:18
by smokeball
Jep Suomen navigaatioliitto hauksi. :)
http://www.suomennavigaatioliitto.com/i ... it_iso.jpg

Re: Onks Tietoo?

Posted: Sun Dec 02, 2012 21:02
by Canet
LAKKImerkki!! Mummolla on hattu, laivurilla (ja sotilaalla) lakki! :pray:

Näistä on joskus ollut myös vaatteisiin tarkoitettuja kolmionmallisia versioita. Aikaan navigaatioliiton säännöissä määriteltiin oikein hihansuukaluunatkin..

Re: Onks Tietoo?

Posted: Sun Dec 02, 2012 23:57
by igorrock
No nyt viisaat sitten kertoo mitä eroa on hatulla ja lakilla ? ja mihin se ero vedetään ? Vai onko niin että hatussa on lierit ja lakissa lippa ?

Re: Onks Tietoo?

Posted: Mon Dec 03, 2012 17:30
by Canet
Viisaista en tiedä, mutta..

Nykysuomen sanakirja määrittelee asian näin:

HATTU: Tavallisesti jäykästä aineesta tehty päähine, jonka pääosat ovat kupu ja lieri (naisten hatut usein lierittömiäkin).

LAKKI: Lieritön, usein lipallinen (tavallisesti miehen, erikoistapauksissa, esim. virkapukuun kuuluen myös naisen) päähine.

Sotavaltion on täällä kotomaassa pääsääntöisesti nimennyt päähineet LAKEIKSI (kesä-, kenttä, lippa-, turkislakki). Päähine, jossa kannetaan tämän ketjun kysymyksen aiheena ollutta tunnusta on yleisesti lakki (purjehdus-, kipparin- tms. lakki). Jos nyt oikein muistan, tämä lierillinen aavikkomaastovärinen "kalastajanhattukin" on virallisesti lakki..

No sitten voidaan tietysti keskustella siitä, mitä väliä sillä on, miksi niitä sanoo.. No onhan sillä.

Edesmennyt opettajani Timo Helosvuori vanhassa "nokilyseossa" (Valtion palo-opisto Espoossa - ei toimi enää siellä, eikä sillä nimellä) kuului alan sanastotyöryhmään ja kertoi tästä työstä näin:" Tämä on supistusliitin (näyttä kuvaa) - olisimmehan me voineet työryhmässä päättää sen nimeksi myös kökkä, mutta emme päättäneet." Seuraavassa harjoituksessa pihalla kuului kovaääninen huuto: "Tänne se jakokökkä..!" :mrgreen:

Re: Onks Tietoo?

Posted: Mon Dec 03, 2012 17:57
by smokeball
Kökkä on talkoot eli talkko, riippuen murteesta. :comcrash

Re: Onks Tietoo?

Posted: Sun Dec 23, 2012 23:04
by caporal
Miekkakäsi ?

Re: Onks Tietoo?

Posted: Mon Dec 24, 2012 0:41
by S.Kolkka
Rannikkotykistörykmentti 2:n asevelimerkki.

Re: Onks Tietoo?

Posted: Mon Dec 24, 2012 11:02
by smokeball
^Heraldisesti outo tuo merkki, ellei miekka sohi sitten Paldiskia. :miettii:

Re: Onks Tietoo?

Posted: Mon Dec 24, 2012 12:40
by jckcollector
Samaa tullut itsekkin pohdittua. Kyllä tuon terän täytyy olla pistämässä tai työntymässä viholliseen, kun se noin tuohon on aseteltu :miettii:

Re: Onks Tietoo?

Posted: Wed Dec 26, 2012 11:17
by S.Kolkka
Merkin "maisema" on Suomenlahden pohjukasta. Pitkulainen saari miekanterän oikealla puolella on Kronstand ja miekan kärki on Oranienbaumin motissa, Pietarin länsipuolella.