105 Päivää

Keskustelua Suomen sotahistoriasta

Moderator: Juha Tompuri

mosu
sotvm1
sotvm1
Posts: 680
Joined: Tue May 30, 2006 19:46

Re: 105 Päivää

Post by mosu »

Kyllä, näin siinä lienee mahdollisesti käynyt. Räjähdyksiä oli havainnoitu. Neuvostolaisten väite koski tulitusta. Ajatuksena oli lähinnä aikalaisten muistelot omasta elämästään. Niihinhän liittyy myös paljon tunteita, ja se on heidän omaa historiaansa. :|

JR33
ev
ev
Posts: 1556
Joined: Fri Dec 14, 2007 20:56
Location: tynkä-suomessa

Re: 105 Päivää

Post by JR33 »

Linkkinä Anjalankosken sankarivainajat, sieltä voi laskea minkälaisena helmikuun toinen viikko alkoi Punnuksen lohkolla, mitenkään väheksymättä muita sankarivainajia !!!
6.D; primus inter pares.

JR33
ev
ev
Posts: 1556
Joined: Fri Dec 14, 2007 20:56
Location: tynkä-suomessa

Re: 105 Päivää

Post by JR33 »

Tapahtui toukokuussa:
Sotiminen lopetettiin pari kuukautta sitten, miehiä ei kuitenkaan laskettu vielä kotiin, vain kaikkein huonokuntoisimmat. Rajan siirron jälkeen joukkoja siirreltiin pitkin etelä-karjalaa, linnoituksia ym "tärkeää" olisi pitänyt tehdä. Se se vasta kiinnostaa niin miehistöä kuin päällystöäkin, olishan ne voinut tehdä jo vuotta aikaisemmin.
JR5:n miehistä ei ole paljoa jäljellä. Kolme veljestä tuumailee keskenään, on ollut onni kohdallaan, kun kaikki ovat vielä hengissä. Paljon on taloja joista meni kaikki.
Keskimmäiselle antoivat "lomautuslapun" ensimmäisenä, maataviljelevät pääsevät pelloille, jostain kun vielä löytäisi ehjän ja vahvan hevosen.
Toisille on puhuttu toukokuun lopusta, viimein tulee tieto; miehet "lomautetaan toistaiseksi"
(aika tuttua tekstiä v.2009 toukokuussa)
Miehemme 7/JR5 nousee taas härkävaunun kyytiin ja viskaa repun päänaluseksi, velimies lähti viikkoa aikaisemmin ja suunta on kohti Kouvolaa, ehtii hyvin torkahtaa ennenkuin juna saapuu saariasemalle, hyppää siellä ja junasta ja lähtee lampsimaaan kotia kohti. Tulkoot hakemaan, jos on asiaa!!!
On 31.5. 1940.
6.D; primus inter pares.

JR33
ev
ev
Posts: 1556
Joined: Fri Dec 14, 2007 20:56
Location: tynkä-suomessa

Re: 105 Päivää

Post by JR33 »

Taivas tummenee jälleen...
vietetään itsenäisen Suomen viimeistä vaurauden viikkoa !!!
pitänee vähän kohottaa itsetuntoa ja taistelumieltä.
http://www.youtube.com/watch?v=WNyORCP5wy0
ja volumet kympille
silti uskon karjalan takaisinsaamiseen
6.D; primus inter pares.

User avatar
sniperi
res vänr
res vänr
Posts: 810
Joined: Wed Nov 12, 2008 0:06
Location: Kiovan kivääritehdas

Re: 105 Päivää

Post by sniperi »

Jaahas 70v päivä lähestyy....

Eräs veteraani kertoili taannoin kokemuksistaa ja sanoi henkisesti yhden kovimmista jutuista olleen sen kun talvisodassa summassa joutui kk kahvoihin ja vihulaista torjumaan. Takana ankara uskonnollinen kasvatus käskyllä älä tapa. Siellä sitten parikymppisenä tulee pellon yli piippalakkia mustanaan ja siitä sitten vaan maximin laukasimet pohjaan js tatatatatatatatta....puolelta toiselle käännellen....miestä lakoo kuin viljaa viikatteen edessä...ja aina uutta nousee tilalle...
Eka päivä oli pahin ja varsinkin sitä seuraava yö....sitten hommaan tottui ja ei tuntunut enää niin pahalta....
ei viitsi kuulemma edes yrittää laskea montako kertaa tuli tuota rippikoulussa opittua käskyä rikottua...

jaska
maj
maj
Posts: 1338
Joined: Mon Dec 17, 2007 22:05
Location: kangasala

Re: 105 Päivää

Post by jaska »

Ei ollut varmastikkaan henkisesti helppoa.Taatavainaa aikoinaan kertoili kuinka piippalakkia tuli vitjoina vastaan ja ehti laskea 7.n ketjua ennenkuin täytyi alkaa laukoa niitä vähemmäksi.Oli kuulemma ollut tekemistä enemmän kuin tarpeeksi ,että saivat vyöryn pysähtymään kerta toisensa jälkeen.Kun joulukuun lopussa lähti sotaan oli kokoontumispaikassa lyöty ase käteen ja todettu ,että tähtäin on samalla lailla kuin ennenkin.Siinäpä se kertaus sitten oli ollutkin.

Väbä

Re: 105 Päivää

Post by Väbä »

Tutkiessani tuota sodissa kaatuneiden luetteloa, pisti silmään esim. rakuuna Huugo Peussa, kuolinpäivä 3.11.1939. Ja oli siellä muutama muukin jopa kuukausi ennen sodan alkamispäivää (30.11-1939) kuollut. Merkittiinkö sodissa kuolleiksi esim. linnoitustöissä tapaturmaisesti kuolleet tms. henkilöt, vai mistä tuo merkintä sodassa kuollut heidän kohdallaan johtuu?30.11.2009 jälkeen kuolleet näyttäisi olevan kaatuneita.

sotavanhus
jääk
jääk
Posts: 307
Joined: Sun Aug 10, 2008 9:24
Location: lahti.

Re: 105 Päivää

Post by sotavanhus »

tänään 30.11.maanantaina talvisodan alkamisen 70 vuotis päivänä.haluan omalta osaltani kiittää talvisodan suomalaisia.kiitän mm siitä,ettei suomessa ole venäjä maamme virallinen ensimmäinen kieli.

User avatar
Homie74
vääp
vääp
Posts: 273
Joined: Sun Jul 20, 2008 15:41
Location: Kuopio
Contact:

Re: 105 Päivää

Post by Homie74 »

Väbä wrote:Tutkiessani tuota sodissa kaatuneiden luetteloa, pisti silmään esim. rakuuna Huugo Peussa, kuolinpäivä 3.11.1939. Ja oli siellä muutama muukin jopa kuukausi ennen sodan alkamispäivää (30.11-1939) kuollut. Merkittiinkö sodissa kuolleiksi esim. linnoitustöissä tapaturmaisesti kuolleet tms. henkilöt, vai mistä tuo merkintä sodassa kuollut heidän kohdallaan johtuu?30.11.2009 jälkeen kuolleet näyttäisi olevan kaatuneita.
Sota-aikana kuolleiksi merkattiin mm. sairauteen kuolleet ja itsemurhan tehneet. Vastaavasti esim. kranaatinheittimen omassa putkiräjähdyksessä kuolleet on merkattu kaatuneiksi, vaikka kyse on tavallaan tapaturmasta. Mutta miten on ollut käytäntö muissa tapaturmissa, linnoitustöissä, auto-onnettomuudessa tms, esimerkkejä varmaan löytyy?

Nitro
sotvm2
sotvm2
Posts: 675
Joined: Wed Sep 20, 2006 10:37
Location: Tourula

Re: 105 Päivää

Post by Nitro »

http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=1 ... 400&sy=400
Noitakin sivuja kun lueskelee, niin päivämäärä 6.12 saa entistäkin suuremman arvostuksen.

User avatar
timbba
vääp
vääp
Posts: 230
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:03
Location: RatsuK

Re: 105 Päivää

Post by timbba »

Talvisota konkretisoitui tänään itselleni, ollessani lippuvartiossa saattamassa kotikunnan sankarihautaan 9.3.1940 (vain neljä päivää ennen talvisodan päättymistä) kaatuneen sankarivainajan.

Pitkän matkan teki tämä 27-vuotiaana Suomen puolesta kaatunut nuorukainen. Liki 70 vuotta kului aikaan kunnes pääsi fyysisesti takaisin kotikuntaansa.

Post Reply

Return to “Suomen sotahistoria”