Neukkujen sulku- eli esteosastot ?

Keskustelua Suomen sotahistoriasta

Moderator: Juha Tompuri

Post Reply
vilipoika
tstopp
tstopp
Posts: 100
Joined: Sun Jan 21, 2007 10:03

Neukkujen sulku- eli esteosastot ?

Post by vilipoika »

Jatkosodan alkuvaiheessa todettiin puna-armeijan organisaatioon lisätyn sulku- eli esteosastot.
Näiden tehtävänä oli auttaa päällystöä ankaran kurin säilyttämisessä ja muodostamisessa divisioonassa, estää paniikin valtaan joutuneitten sotilaitten pako, likvitoida paon ja paniikin aiheuttajat ekä tukea niitä divisioonan kunniallisia ja taistelevia aineksia jotka vielä eivät ole paniikin vallassa mutta jotka yleinen pakeneminen on temmannut mukaansa.

Minkälaisia kokemuksia ja käytännön havaintoja on näistä osastoista saatu ? Aika kovaa meininkiä kuitenkin.

User avatar
Wittmann
pskapt
pskapt
Posts: 1631
Joined: Tue Nov 14, 2006 10:35
Location: 7 SaL

Post by Wittmann »

No siintä on jotain faktaa olemassa, että puna-armeijassa oli joka tilanteessa parempi mennä eteen kuin taakse. Edessä ei odottanut kuin kuolema.

Sotilaan ja patruunan arvo oli suurinpiirtein sama puna-armeijassa. Muistaakseni "Vihollinen porteilla" näytti sen ensi kertaa. Joka miehelle kampa patruunaa ja joka toiselle ase. Ota pyssy kun kaveri kaatuu.

Joku marsalkka suunniteli hyökkäystä seuraavaan tapaan. Hyökkään 5 aallossa. 1 ja 2 raivaa miinoitteet 3 raivaa piikkilangat 4 hyökkää asemiin ja 5 valmistautuu jatkamaan hyökkäystä.

Valitettavasti dementtia on pitänyt huolen taas siintä, että fakta marsalkan nimestä on unhon yössä.
Kuten kunnioitettu vaari-vainaja sanoi..... "Kaikki mikä nousee itärajan takaa -auringon lisäksi- Otetaan vastaan tasajyvällä "
Nra of Finland

User avatar
Sturmmann
mars
mars
Posts: 2229
Joined: Sat Feb 11, 2006 18:07
Location: Kymijokilinja on viimeinen lukkomme!
Contact:

Post by Sturmmann »

Puna-armeijan tappioista tuli yhden väitttämän mukaan 30% omien NKVD-osastojen ns. tulppaosastojen toimesta.
Elokuvassa Vihollinenportilla hieman sivutaan asiaa, joskin elokuva oli muuten mitä nyt oli.
Ei oikeaan, ei vasempaan, vaan eteen eestä Suomenmaan.

User avatar
Spieß
kenr, vr4
kenr, vr4
Posts: 2449
Joined: Sat Feb 11, 2006 10:13
Location: Zella-Mehlis

Post by Spieß »

Taisi olla patruunan arvo enemmän kuin sotilaan. Onpahan nähty semmoinenkin venäläinen kivääri joka on kokonaan puuta(aivan samannäköinen kuin 91-malli), se annettiin sotilaille jotka olivat " vähemmän luotettavia" :shock: :smile:
Si vis pacem, parabellum...
Image

vilipoika
tstopp
tstopp
Posts: 100
Joined: Sun Jan 21, 2007 10:03

Vielä vähän lissää löylyä ?

Post by vilipoika »

Neuvostoliiton divisioonassa sulkuosasto saattoi olla jopa pataljoonan suuruinen, joten sillä on tosiaan toisenlainen merkitys kuin sotilaspoliisijoukkueella.

Eräässä lähteessä mainitaan
"Sulkuosastojen perustamisen välttämättömyys luo räikeää valoa sodanaikaisen puna-armeijan henkeen: edestäpäin sitä pitää koossa vihollinen, takaapäin sulkuosasto, ja niiden välissä hyllyy edestakaisin politrukkien pistoolien uhkaamana puna-armeijalaisten massa, jossa ovat sekaisin fanaattiset kommunistit ja pakkotyöleireistä otetut kommunismin uhrit."

Taitaa em. lainauksessa olla mausteena myös laatijan (Päämajan Tiedusteluosasto) omaa propagandaakin. ;)

User avatar
Wittmann
pskapt
pskapt
Posts: 1631
Joined: Tue Nov 14, 2006 10:35
Location: 7 SaL

Post by Wittmann »

Muistaakseni sulkuosastot oli varustettu konetuliasein??? Hyökkääjät sai kiväärin tai patruunat.
Kuten kunnioitettu vaari-vainaja sanoi..... "Kaikki mikä nousee itärajan takaa -auringon lisäksi- Otetaan vastaan tasajyvällä "
Nra of Finland

User avatar
Canet
kenr, vr2
kenr, vr2
Posts: 3280
Joined: Fri Sep 29, 2006 11:51
Location: Länsirannikko

Post by Canet »

Käytännön sanelema pakko - ei pakoon rynnivää huopatossudivisioonaa pysäytetä "vintofkalla" - pitää olla konetuliase. Suurvallan tapa käydä sotaa.

User avatar
taifun
alik
alik
Posts: 994
Joined: Fri Mar 24, 2006 23:28

Post by taifun »

itsekkin tuon puukiväärin nähneenä tuntuu todenmukaisemmalta että kyse on punaisen torin paraati rekvisiitasta,kaasumaamarit päässä reippasti kilometrin verran marssivat kaasusuojelu+ilmapuolustus järjeston tyttöset uljaine puukivääreineen isä aurinkoisen ja molotoffin hyväksyvíen silmien alla...

mutta takaisin tuohon sulkuosasto juttuun.venäläisten hyökkäys kiantajärven yli oli suomalaisille ensimmäinen varteenotettava esimerkki vankitietojen ohella millainen järjestys "neuvostolassa" vallitsee.kaikki takaisin kääntyneet aallot tulitettiin omien toimesta pois vahvuudesta.

Post Reply

Return to “Suomen sotahistoria”