Page 1 of 1

Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Fri Oct 01, 2010 17:48
by SSturm
Tervehdys!Kaverin vintiltä purujen joukosta löytyi M/36 takki(en löytänyt leimoja),jossa oli kuvanmukainen kauluslaatta satiaisineen+olkasatiainen. Väristä päätellen ilmavoimien..olisko tuo K=koulutus? Silti ihmetyttää tuo "hakaristi" tuossa reunattomassa kauluslaatassa...olisko tämä kellään tuttu yhdistelmä :?:
Image

Re: Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Fri Oct 01, 2010 17:55
by S.Kolkka
Laatta on Suojeluskunnan. K on konekiväärijoukkojen erikoismerkki. Hakaristi laatassa tarkoittaa paikallisesikunnan jäseneksi valittua. Olivat aiemmin hopeanväriset ja vuodesta -29 kullanväriset.

Re: Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Fri Oct 01, 2010 19:05
by SSturm
S.Kolkka wrote:Laatta on Suojeluskunnan. K on konekiväärijoukkojen erikoismerkki. Hakaristi laatassa tarkoittaa paikallisesikunnan jäseneksi valittua. Olivat aiemmin
Kiitos tiedosta..mettään meni oma arvaukseni :oops:

Re: Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Fri Oct 01, 2010 19:22
by HL/A
Joo, mutta huomattavasti parempi löytö kuitenkin :D

Re: Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Sat Oct 02, 2010 21:26
by SSturm
Image
hope wrote:kun ei ollut m/36, :roll:
Moro ja kiitos tiedoista :D Eikös tämä takki olekaan M/36 mallinen?Laitan vielä yhden kuvan,jonka takista otin. Takki ei ole myynnissä..arvaatteko yritinkö sitä ostaa :cry:

Re: Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Sun Oct 03, 2010 4:42
by Spieß
Kyllä se on m/36.

Re: Asetakki M/36 outo kauluslaatta?

Posted: Sun Oct 03, 2010 5:17
by hope
Joo eiköhän tuo ole m/36. Kuitenkin tuo poletti oli sen verran outo :miettii: , jopa m/36, että ajattelin sen oleva suojeluskunnan m/22. Voitko vielä laittaa kuvan koko hihasta, jotta saisin asian täysin varmistettua.

Tuossa kuva m/22 upseerin takista.

Image