Starttipistooleja maahantuonut aseliike vapautui rikossyytteistä
Kotimaa 10.4.2015 16:00
Lasse Kerkelä
Helsingin Sanomat
Tuusulalaisen aseliikkeen johto vapautui perjantaina rikossyytteistä. Ne koskivat kaasu-aseita ja starttipistooleita, jotka Teräasekeskus-niminen aseliike oli tilannut ulkomailta myytäväksi Suomessa.
Kihlakunnansyyttäjä Mikko Sipilä perui liikkeen toimitusjohtajan ja asevastaavan syytteet kesken oikeusprosessin. Jutun valmisteluistunto pidettiin tammikuussa Vantaan käräjäoikeudessa, mutta oikeudenkäynnin pääkäsittelyä ei ehditty aloittaa.
Sipilä oli aiemmin vaatinut syytetyille puolentoista vuoden ehdollisia vankeustuomioita muun muassa törkeistä ampuma-aserikoksista. Puolustus kiisti syytteet alusta lähtien.
Oikeudenkäynnin ydinkysymys oli se, luokitellaanko Tuusulan Jokelassa toimivan Teräasekeskuksen ulkomailta myytäväksi hankkimat kaasuaseet ja starttipistoolit luvanvaraisiksi ampuma-aseiksi. Syytetyt eivät olleet hankkineet niille lupia.
Ydinkysymys jäi syyttäjä Sipilän mukaan edelleen epäselväksi.
"Peruin syytteet, koska katsoin, etteivät syytetyt ole rikkoneet lakia tahallaan. Sen sijaan tavaroiden luvanvaraisuus jäi valitettavasti edelleen epäselväksi", Sipilä sanoo.
Viranomaiset takavarikoivat Teräasekeskukselta lentotullin tarkastuksissa ja yrityksen tiloista yhteensä 251 kaasu- ja starttiasetta marraskuun 2012 ja tammikuun 2013 välisenä aikana.
Starttiaseita sai ostaa, myydä ja pitää hallussaan ilman lupaa vuoden 2011 ampuma-aselain muutokseen asti. Sen jälkeen Poliisihallitus on luokitellut luvanvaraisiksi sellaiset paukkupatruuna-aseet, joilla voi ampua kaasupatruunoita tai jotka on muunnettavissa kaasu- tai luotiaseiksi.
Poliisihallitus ei kuitenkaan ole antanut alan toimijoille asiasta mitään virallista ohjetta. Lainmuutoksen jälkeen on käynnistynyt luvanvaraisuudesta rikostutkintoja, joista osa on rauennut ja osa johtanut langettavaan tuomioon.
"Sain valmisteluistunnon jälkeen runsaasti materiaalia. Siitä kävi ilmi, että firma on tuonut vuosien ajan Suomeen ulkomailta näitä samoja kaasuaseita ja starttipistooleja, eikä niille tarvittu silloin lupaa. Kun laki muuttui, yritys ei saanut minkäänlaista uutta ohjeistusta muuttuneesta käytännöstä. Katsoin siksi, että he eivät ole rikkoneet tahallisesti lakia", Sipilä sanoo.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1428633632877