J wrote:Niin se venyy ja väsyy komposiittikin. Ite taas muistan ku kanssa ampuja osti glockin, vuoden päästä luisti heilui johteilla ja runko takuuseen.
Millä perusteilla päädyit lopputulokseen, että ko. ongelma johtui nimenomaan rungon PA-komposiitista?
Glockissa luisti liikkuu runkoon upotettujen kiskojen varassa ja näiden
metallipalojen valmistus- ja istutusprosesseissa oli eräkohtaisia ongelmia joskus 2000-luvun alkupuolella. Ko. ongelmalla ei ole ollut mitään tekemistä komposiitin väsymisen tai venymisen kanssa.
Noin yleensä aseissa käytetyt komposiitit ovat hyvin sitkeitä, minkä lisäksi niillä on varsin hyvä isku- ja väsymislujuus - tilapäinen venyminen ei siis aiheuta plastista muodonmuutosta ja/tai murtumista yhtä helposti kuin vaikka alumiinissa tai teräksessä.
Kun tähän yhdistetään vielä kohtuullinen säänkestävyys, keveys ja helppo puristettavuus valmiiseen muotoon, pitäisi olla kohtuullisen selvää miksi kaikkien modernien palveluspistoolien rungot ovat tänä päivänä PA-komposiittia. Niidenkin, joissa hinnalla ei ole keskeistä merkitystä (ml. HK Mk23).
Continental 4x4 Wiking – Für den Wintereinsatz im Kaukasus mit schwere 4x4-Fahrzeugen.